Depresja zapisana w genach?

Comment

Libtech O nauce
Geny

Zdrowe ciało? Chory duch? Czy może chore ciało i chory duch? Depresja to jedno z najbardziej mrocznych schorzeń psychicznych. Mimo że dotyka sfery psychicznej, odbija swe piętno na ciele. Jak się okazuje geny mają swój udział w tym, czy nas dopadnie. 

Przyczyny depresji

Depresja.

Źródło: pl.pinterest.com.

Mroczny świat depresji nadal do końca nie jest poznany. Naukowcy wciąż poszukują klucza do tego co z aktywnego człowieka w chwilę, czasem bez wyraźnych przyczyn, czyni istotę, która zamyka się w domu i nie ma nawet sił, by wstać z łóżka. Wiele wskazuje na to, że geny mają swój udział w schorzeniu. Liczne badania pokazują, że niestety, ale jeśli w rodzinie ktoś chorował na depresję, to jest większe ryzyko zachorowania. A im bliższy członek rodziny, tym jest ono większe. Inne przyczyny to: trudne przeżycia, traumatyczne zdarzenie, leki, zaburzenia hormonalne, inne choroby. Depresja jest bardzo podstępnym schorzeniem, wciąga człowieka w czarną otchłań. Cierpiący może nawet nie zdawać sobie sprawy z tego, że potrzebna jest pomoc, dlatego nie można bagatelizować sygnałów jakie daje.

Depresja przenoszona z matki na córkę

Depresja

Źródło: pl.pinterest.com.

Córki dziedziczą po matkach struktury mózgu, które są odpowiedzialne za emocje, zaburzenia nastroju, w tym również depresje, takie są ostatnie doniesienia ze świata nauki. Wskazuje się na związek depresji u matki z późniejszym ryzykiem zachorowania u córki. Jak się okazuje chłopcy są bardziej odporni. 

Skazani na depresję?

Czy to oznacza, że będąc w grupie ryzyka jesteśmy skazani na walkę z chorobą? Niekoniecznie. Jednak warto przyglądać się sobie i podjąć odpowiednie kroki, gdy pojawią się objawy wskazujące na schorzenie. Z depresją można się uporać, oczywiście może wracać ze zdwojoną siłą, ale każdą walkę można wygrać.

Źródło głównego obrazka: adikewl.com.

Dodaj komentarz