Domowe sposoby na kaszel

Comment

O nauce

Przeziębieniu i grypie często towarzyszy uporczywy kaszel będący naturalną formą obrony organizmu. Kaszel to odruch wspomagający oczyszczenie dróg oddechowych. Jak sobie radzić z kaszlem domowymi sposobami?

health-621356_1920 Suche i ciepłe powietrze nasila odruch kaszlu, dlatego wskazane jest nawilżanie pomieszczenia. Pomocne przy walce z kaszlem są inhalacje, czyli wdychanie pary wodnej wzbogaconej o olejki zapachowe oraz zioła. Do wody można dodać olejek eukaliptusowy, lawendowy, sandałowy lub przygotować napar z rumianku, albo mięty. Przy męczącym kaszlu dobrze jest wysmarować klatkę piersiową octem lub maścią rozgrzewającą. Znanym sposobem jest także spożywanie syropu z cebuli, który przygotowujemy w ten sposób, że drobno pokrojoną cebulę zasypujemy cukrem i odstawiamy w ciepłe miejsce do czasu, aż puści sok. medications-257349_1920

Jeśli kaszel jest bardzo uporczywy i domowe sposoby okazują się niewystarczające warto zastosować syrop z apteki. Syropy mają za zadanie rozrzedzać wydzielinę, dzięki czemu ułatwiają oddychanie. Przy ostrych chorobach płuc i oskrzeli zaburzających transport śluzu można zastosować tabletki przeciwkaszlowe. Zwiększają one wydzielanie śluzu i wspomagają pracę rzęsek nabłonka układu oddechowego, co ułatwia jego transport, a tym samym łagodzi objawy kaszlu i ułatwia odksztuszanie. Przed zastosowaniem preparatów leczniczych zalecana jest konsultacja z farmaceutą.

Źródło: www.pixabay.com

Metodą, która odeszła w zapomnienie, a była bardzo skuteczna w walce z kaszlem jest stawianie baniek. Stymulują one układ odpornościowy do zwalczania wirusów i bakterii. Stawia się je na dobrze umięśnionych częściach ciała –  na plecach oraz klatce piersiowej. Nie wolno ich stawiać na kręgosłupie oraz w miejscu nerek, dlatego nie powinny być stawiane przez osoby, które nie potrafią tego robić, gdyż mogą wyrządzić krzywdę. Stawianie baniek polega na tym, że po przyłożeniu do ciała szklanej bańki wytwarza się próżnia, a podciśnienie wytworzone w bańce powoduje wyssanie z małych naczyń krwionośnych pewnej ilości białych i czerwonych ciałek krwi. Stają się one w pewnym sensie „ciałem obcym”, co mobilizuje organizm do walki z chorobą i bólem. Uporczywy kaszel związany z infekcją można zwalczyć samodzielnie. Jeśli jednak kaszel staje się przewlekły, konieczna jest wizyta lekarska, gdyż może być objawem poważniejszej choroby.

Źródło zdjęć: www.pixabay.com

Dodaj komentarz