Dotykowy telefon dla babci i dziadka?

Comment

Libtech O nauce

Ciekawi mnie czy Wasi dziadkowie używają dotykowych telefonów komórkowych? Inspiracją do tej tematyki jest bliska mi osoba starsza, która niedawno nauczyła się pisać smsy, robić zdjęcia, nagrywać filmy, właśnie na dotykowym telefonie. Teraz mówi, że to nic trudnego:) Często spotykam się z pytaniem, jaki telefon wybrać dla osoby starszej, dlatego postanowiłam podsunąć Wam parę wskazówek przy wyborze.

Nie tylko do rozmowy

Telefon już dawno przestał być narzędziem wyłącznie do rozmowy, z czego korzystać mogą również starsi. Oczywiście w pełni powinien być dostosowany do potrzeb i możliwości jednostki. Nie każda starsza osoba jest chętna do nauki nowych rzeczy, a wręcz woli proste rozwiązania. Wówczas idealnym rozwiązaniem będą aparaty z dużymi cyframi, dobrym wyświetlaczem i proste w obsłudze. Bez dodatkowych bajerów, typu aparat, kamera itd. Im prostszy, tym lepszy. Dla osób bardziej aktywnych, otwartych na nowości, polecam modele dotykowe. Dzięki nim, na wycieczki zamiast dodatkowego aparatu, senior bierze tylko telefon. Ponadto może on mu zastąpić GPS, kamerę, a także służyć do przeglądania internetu.

Oswoić się z technologią

Zdarza się, że młodzi ludzie idąc na łatwiznę, kupują prosty model, na szybko tłumaczą obsługę i mają problem z głowy. A wystarczy poświęcić im trochę więcej czasu, ze zrozumieniem i cierpliwością pokazać najpierw podstawowe funkcje, a z czasem coraz bardziej zaawansowane. Telefon dla seniora wcale nie musi służyć wyłącznie do wykonywania połączeń, bo może być zdecydowanie bardziej funkcjonalny. Oswojenie osoby starszej z nowoczesną technologią być może trwa dłużej niż w przypadku młodego człowieka, jednak da mu zdecydowanie więcej radości. Oswojenie to również pokazanie mu, że poruszanie się po różnych aplikacjach, testowanie go, może być przyjemnością. Im więcej z niego korzysta, tym bardziej się z nim oswaja.

Stoję na stanowisku, iż ludzi starszych nie należy spychać na margines, poprzez odsuwanie ich od zdobyczy techniki. A raczej należy im pomóc odnaleźć się w tym świecie i ułatwić życie poprzez funkcjonalny telefon komórkowy.

Dodaj komentarz