Fotowoltaika – czy jeszcze się opłaca?

Comment

Lifestyle
fotowoltaika

Instalacje fotowoltaiczne w ostatnim czasie montowane są coraz rzadziej. Ma to związek z zakończeniem preferencyjnych warunków rozliczania się prosumentów. Czy zatem montaż instalacji jest jeszcze opłacalny?

Jak działa instalacja fotowoltaiczna?

Fotowoltaika jest rodzajem instalacji, której celem jest wytwarzanie prądu z energii promieniowania słońca, która dociera do ziemi. Jest to możliwe za pomocą odpowiednich paneli fotowoltaicznych. Wytwarzana energia jest wtedy przekształcana przez inwerter – falownik i może być ona używana do zasilania domowych sprzętów.

Większość obecnie wykonywanych instalacji ma formę on-grid. Znaczy to, że są one łączone z siecią energetyczną. Wtedy instalacja pozwala na przekazywanie nadmiaru wytworzonego prądu do sieci, którą potem można odebrać po specjalnym przeliczniku.

Ponadto instalacja może być uzupełniona o dodatkowe elementy jak banki energii, które pełnią funkcję akumulatorów.

Wobec tego instalacja PV, ponieważ również tak określa się instalacje fotowoltaiczne, może produkować prąd bez dodatkowych kosztów poza tymi związanymi z jej zakupem i montażem.

Dzisiaj, gdy ceny prądu stale idą do góry, nad instalacją paneli myśli coraz więcej osób. Czy jednak obecnie jest to opłacalny wybór?

Czy warto zdecydować się na instalację fotowoltaiczną?

Nic nie zapowiada spadków cen energii elektrycznej, dlatego montaż instalacji fotowoltaicznej nadal może być opłacalnym rozwiązaniem.

Problemem dla wielu nowych prosumentów jest jednak inny sposób rozliczania energii elektrycznej z zakładem energetycznym. Jest on mniej opłacalny w stosunku do dawnych zasad, jednak nic nie zapowiada ich przywrócenia.

Wobec tego zdecydowanie się na instalację PV, również z dodatkowym dofinansowaniem, może być bardzo dobrym wyborem.

Gdzie zamówić montaż instalacji fotowoltaicznej?

Najlepiej zdecydować się na dobrą firmę, która będzie oferowała kompleksową obsługę. Może ona wtedy zapewnić dostęp do szerokiej gamy usług, między innymi jak dopasowanie właściwych elementów systemu, pomoc w uzyskaniu dofinansowania, przygotowanie niezbędnych dokumentów, montaż i serwis instalacji.

Gdy zamierza się wybrać instalację jak fotowoltaika Gliwice to jedna z miejscowości, gdzie można również ją zamówić.

Zamontowanie instalacji fotowoltaicznej może być zatem nadal bardzo dobrym wyborem dla osób, które chcą uniknąć dalszych podwyżek prądu i wytwarzać go samodzielnie. Warto porównać oferty dostępne w kilku firmach działających w okolicy, aby wybrać taką, która będzie mogła zapewnić kompleksową obsługę i przystępne ceny.

Dodaj komentarz