Już za miesiąc rozpoczyna się kolejny rok akademicki. Na samą myśl, z chęcią powróciłabym na studia. To wspaniały okres, jeśli wybierze się właściwie, zgodnie z zainteresowaniami, pasją i przede wszystkim świadomie. Podczas pięciu lat studiów spotkałam ludzi, którzy nie bardzo wiedzieli, po co studiują, dlaczego ten kierunek i co będą robić w przyszłości…? Wielu z nich niestety nie skończyło studiów. Brak motywacji i chęci do nauki czegoś co ich zwyczajnie nie interesowało, miały duży wpływ na taką decyzję.
Po co nam rankingi kierunków? i tak humaniści górą!
Kolejny rok z rzędu humaniści rządzą. Kierunki humanistyczne są mocno oblężone. Wśród studentów największych polskich miast, najchętniej wybierane jest prawo. Jedynym wyjątkiem jest UW, gdzie na pierwszym miejscu jest ekonomia. Jak zwykle brak jest chętnych na kierunki techniczne. Szacuje się, że w Polsce brakuje 12 tys. inżynierów. A ci, którzy kończą studia techniczne, często decydują się na wyjazd z Polski, bo zagranicą zarobią znacznie więcej.
Kulturoznawstwo i filologia wciąż na topie
Od kilku lat dużą popularnością cieszy się kulturoznawstwo oraz filologia polska i inne. Niestety, po pierwszym z tych kierunków ciężko będzie nam znaleźć dobrą pracę, dlatego albo zrobimy jeszcze studia podyplomowe w innym kierunku albo studiujemy go jako drugi kierunek. Na politechnikach większym zainteresowaniem cieszą sie kierunki informatyczne.
A może coś nowego?
Sinologia, czyli filologia chińska. Świetny pomysł dla wszystkich, którzy mają zdolności językowe. Z pewnością w przyszłości nie będą mieli problemów ze znalezieniem zatrudnienia. Inne ciekawe propozycje to: e-edytorstwo i techniki redakcyjne, bałkanistyka, inżynieria nowoczesnych materiałów, sztuka pisania, doradztwo polityczne i publiczne, mediteranistyka (dot. wiedzy o kulturze i tradycji śródziemnomorskiej). Obecni maturzyści mają duże możliwości wyboru.
Wybierając kierunek humanistyczny, pewnie obawiasz się w przyszłości trudności ze znalezieniem pracy. Jednak rozwój zawodowy człowieka zależy od niego samego, jego chęci i ambicji. Nie warto zmuszać się do studiowania na kierunku technicznym, jeżeli zwyczajnie tego nie czujesz. Bo i późniejsza praca nie będzie sprawiać przyjemności. Skończenie studiów humanistycznych, nie oznacza życia na zasiłku, a wielość możliwości rozwoju. Ale musisz być przekonany do tego, co chcesz robić w życiu i dążyć do tego krok po kroku. Bez względu na to czy wybierzesz studia humanistyczne czy techniczne, nauka i późniejsza praca mają dawać Ci satysfakcję.