Pomysł na biznes na wsi

Comment

Libtech O przemyśle i technologiach O rynku pracy
Praca na wsi

Wsi spokojna, wsi wesoła! Pisał Jan Kochanowski w Pieśni świętojańskiej o Sobótce. Śmiało posunę się do stwierdzenia, że nadal na polskich wsiach jest spokojnie, czasem aż nazbyt. Ale czy wesoło? Niestety nie. Rolnikom coraz mniej opłaca się hodowla zwierząt bądź uprawa roślin i warzyw. Państwowe zakłady straszą pustką i wyglądem od kilkunastu już lat. Młodzi ludzie, jeśli tylko mogą uciekają, chcąc od życia czegoś więcej.

Rozwój technologii pozwala na świadczenie różnego rodzaju usług, bez wychodzenia z domu i to jedna z opcji na dobre zarobki dla mieszkańców wsi. Jak rozpocząć swój biznes i na co postawić?

Zapach lawendy - country na Warmii - Kocham wieś

Źródło: kochamwies.pl

Agroturystyka

To jedna z możliwości zarabiania pieniędzy, bez konieczności opuszczania miejsca zamieszkania w poszukiwaniu pracy. Ludzie z miasta coraz chętniej wybierają zaciszną polską wieś, by odpocząć na łonie natury. Jeśli dysponujesz jednym czy dwoma wolnymi pokojami, to na początek wystarczy. Możesz spróbować je wynająć w okresie letnim bądź zimowym, jeśli mieszkasz na przykład w pobliżu wyciągów narciarskich. Z biegiem czasu, rozszerzysz swoją działalność. Atrakcją dla turystów będą zwierzęta hodowlane, konie, psy czy nawet kozy i barany.

Ekologiczna żywność

Coraz więcej osób jest zainteresowanych kupowaniem ekologicznej żywności, ze sprawdzonych gospodarstw rolnych. Dlatego z pewnością nie będziesz narzekał na brak klientów. A z biegiem lat jej obecność na rynku będzie się zwiększać. Z roku na rok powstają nowe sklepy z ekologiczną żywnością. Dobrze towary te sprzedają się również na rynkach zagranicznych. Podstawą do rozpoczęcia tego typu działalności jest wiedza na temat ekologicznego produkowania żywności, dlatego już dziś zacznij naukę, jeśli interesuje Cię taki biznes.

Rozwijaj zainteresowania, zaspokajaj potrzeby lokalnej społeczności

Jesteś w czymś dobry, być może świetnie gotujesz, lubisz sprzątać, opiekować się dziećmi, potrafisz pleść z wikliny, rzeźbisz w drzewie, a może zbierasz stare narzędzia, przedmioty, które będą atrakcją turystyczną? A może interesujesz się modą, dlaczego by nie pomyśleć o butiku? Wykorzystaj swój potencjał i spróbuj połączyć zainteresowania z biznesem. Zastanów się, w jaki sposób Twoje zainteresowania i wiedza mogą przysłużyć się lokalnej społeczności. Ponadto swoje usługi czy wyroby możesz sprzedawać w internecie, docierając nie tylko do polskich, ale i zagranicznych klientów.

Jeśli jesteś na etapie znudzenia życiem na wsi, brakiem perspektyw i chęcią ucieczki, to zastanów się nad własnym biznesem. A przynajmniej spróbuj. Nikt nie da Ci gwarancji, że odniesiesz sukces, ale czegoś się nauczysz. Nie musisz podejmować dużych inwestycji, a raczej zacznij od małych rzeczy.

Dodaj komentarz