Prowadzisz firmę – oszczędzaj na fakturach

Comment

Libtech O przemyśle i technologiach O rynku pracy
E-faktura

Tak się zastanawiam, dlaczego lubimy utrudniać sobie życie i zamiast spędzać czas z bliskimi czy wyjechać na wakacje, wolimy tonąć w papierach, układać, przekładać, szukać i znów układać? E-faktury cieszą się dużą popularnością w Europie. Polska póki co na tym polu wygląda dość słabo, 16 miejsce wśród krajów UE.

Chcemy czy nie chcemy Unia nas zobowiązała

A więc wygląda to tak, że w Polsce, jak podała Komisja Europejska, wystawianych jest ok 1,5 mld faktur rocznie. Przedsiębiorcy płacą za nie 6 mld zł. A lasy są uboższe o 1,5 mln drzew. Mimo to tylko 10% faktur polskich wysyłanych jest drogą elektroniczną. Boimy się faktur elektronicznych?  Itella Information, Firma badająca polski rynek pod tym kątem podaje, że Polscy przedsiębiorcy są zainteresowani elektronicznymi fakturami i jeśli mogą to korzystają z tej opcji. W czym więc leży problem? Czy rzeczywiście dopiero UE wymusi na nas zmianę papierowych faktur na elektroniczne? Wygląda na to, że tak. Do 2017 r. wszystkie zamówienia publiczne mają być rozliczane poprzez faktury elektroniczne. Na początek nowy system wdrożony zostanie w administracji centralnej, a później samorządowej. Prace nad ustawą już trwają.

Ekologia, porządek, sprawność

Te trzy przymiotniki doskonale opisują przedsiębiorstwa bazujące na e-fakturach. Jeśli nie wiesz gdzie szukać informacji i w jaki sposób zmienić system pracy w swojej firmie, to przykładem jest platforma Flow4You. Bez żadnych trudności wystawisz faktury i wyślesz do kontrahentów. Otrzymasz również potwierdzenie dostarczenia dokumentu. Udostępnisz platformę księgowej. Czy myślałeś ile zaoszczędzisz na tuszu do drukowania, papierze i wysyłce pocztowej w skali miesiąca i roku? Czy wiesz, że Twoi pracownicy już nie będą musieli szukać godzinami zagubionej faktury? Unikniesz błędów w fakturach? Zalet faktur elektronicznych jest wiele, ale najważniejsza dla Ciebie to oszczędność, w wymiarze finansowym i czasowym.

Wyprzedza nas Litwa, Węgry i Rumunia

W tym pierwszym z wymienionych państw z elektronicznych faktur korzysta prawie 1/3 firm. W pozostałych dwóch prawie 1/4 bazuje na e-fakturach. Zauważalna jest potrzeba edukacji w tym kierunku w Polsce. Być może, gdyby było więcej informacji na ten temat, szkoleń czy spotkań, przedsiębiorcy chętniej wprowadzaliby elektroniczny obieg dokumentów w swoich firmach. Brak wiedzy z pewnością jest jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy.

Twoja Firma będzie bardziej konkurencyjna, oszczędności to rozwój i większe możliwości. Jeśli masz pytania, na które nie potrafisz znaleźć odpowiedzi, zajrzyj na sprawdzoną platformę internetową, tak jak wspomniana wcześniej Flow4You. Zadzwoń, zapytaj bądź napisz mail, w tego typu miejscach uzyskasz rzetelne informacje.

Dodaj komentarz