Jak obniżyć wydatki na auto?

Comment

O przemyśle i technologiach

Jak obniżyć wydatki na samochód? I choć posiadanie samochodu już dawno przestało być luksusem samym w sobie, to dla wielu osób utrzymanie auta potrafi być nie lada ciężarem do udźwignięcia. Konieczność regularnego wykładania niemałych przecież sum może być wyjątkowo uciążliwa dla domowego budżetu. Na szczęście – w dosyć prosty i łatwy sposób możemy zmniejszyć wydatki na eksploatację samochodu. To tylko kilka kroków – przekonaj się, jakie to proste!

Pierwsza i podstawowa sprawa to oczywiście paliwo. Nie da się ukryć – to najdroższy aspekt codziennej eksploatacji auta. Jednocześnie najbardziej uciążliwy, no bo bez paliwa przecież nigdzie nie dojedziemy. Dobra wiadomość jest jednak taka, że wydatki na paliwo stosunkowo łatwo możemy zredukować. W jaki sposób?

Po pierwsze – mniej jeździć. Jeżeli przyzwyczaiłeś się do tego, że samochodu używasz praktycznie wszędzie, to może warto się zastanowić czy jest on Tobie rzeczywiście konieczny? Nic bowiem tak nie wpływa na zapotrzebowanie na paliwo jak właśnie częste uruchamianie/wyłączanie silnika. Jednostka przez cały czas pracuje na tak zwanym ssaniu, co powoduje, że zapotrzebowanie na paliwo jest wręcz ogromne.

Kolejna kwestia – warto poszukać tańszych stacji. Nie jest chyba tajemnicą fakt, iż większe stacje różnych koncernów paliwowych stosują ogromne marże. Piękny, dobrze wyposażony sklep, reklamy w mediach czy programy lojalnościowe – wszystko to kosztuje, a firmy muszą sobie potem to niejako odbić w postaci odpowiednio wysokich cen paliw. Dlatego – warto poszukać stacji, które umieszczone są nieco dalej od centralnych punktów w danym mieście. Tam, gdzie ruch jest mniejszy, paliwo jest tańsze.

Warto wybierać też stacje marketowe. Ta paliwo jest jedynie dodatkiem do całego, ogromnego asortymentu hipermarketu. Zazwyczaj, tankowanie na stacjach opatrzonych logotypem hipermarketu jest wyraźnie tańsze niż zakup paliwa u paliwowych gigantów.

I ostatnia sprawa – nauka oszczędnej jazdy. Nawet jeżeli jeździsz wiele lat i masz za sobą miliony kilometrów, to i tak warto się tym zainteresować. Ecodriving, bo o nim mowa, to sztuka takiego operowania pedałem gazu i skrzynią biegów, by minimalnie obciążać silnik. Wśród założeń filozofii ecodrivingu leżą takie kwestie jak choćby:

  • Możliwie szybka zmiana biegu na wyższy
  • Jazda ze stałą prędkością
  • Unikanie gwałtownych przyspieszeń czy hamowania

Wiadomo, że nieraz trudno będzie spełnić wszystkie te założenia. Warto jednak pamiętać o tym, że trzeba próbować. A nawet w gęstym ruchu miejskim możemy nieraz “urwać” te kilka setek paliwa, co w skali miesiąca czy roku daje już pokaźne oszczędności!

Warsztaty niezależne

Nie ma aut, które nie ulegałyby awariom. Taka jest prawda. Nie oznacza to jednak, że za usunięcie każdej z nich musisz płacić jak za przysłowiowe zboże. Niestety, ale autoryzowane stacje obsługi różnych marek stosują wyjątkowo wysokie ceny, i to zarówno za robociznę, jak i części. Tego nie unikniemy – mają prawo. Jeżeli jednak Ty nie chcesz przepłacać za proste czynności obsługowe, warto wybrać warsztaty niezależne.

Jest to oczywiście możliwe i opłacalne jedynie wtedy, gdy Twoje auto nie podlega już gwarancji producenta. W przeciwnym wypadku, jest ryzyko, że po prostu utracisz ochronę producenta z uwagi na nieprzestrzeganie zaleceń serwisowych. A co by nie mówić – gwarancję lepiej mieć. Ot choćby dlatego, że każde auto może mieć jakieś problemy.

Obsługując swój samochód w warsztacie niezależnym zapłacisz wyraźnie mniej, a jakość usług wcale nie musi być dużo niższa. Warto oczywiście sprawdzić w Internecie opinie na temat danego punktu napraw. Jeżeli konkretny warsztat nie jest w stanie zapewnić odpowiednio wysokiej jakości napraw, to niemal na pewno dowiesz się o tym z sieci właśnie. Polacy uwielbiają narzekać i prędzej przeczytasz stos obelg pod kątem kiepskich mechaników niż jakiekolwiek pochwały.

Ubezpieczenie

Stawki obowiązkowego ubezpieczenia dla samochodów stale rosną. Nie oznacza to jednak bynajmniej, że nie można tu zaoszczędzić. Nie jest chyba zaskoczeniem fakt, że zakres OC jest jednakowy w każdym towarzystwie? Dlatego, jeżeli chcesz wykupić tylko i wyłącznie ubezpieczenie w zakresie podstawowym, nie ma co kombinować – szukaj najtańszej firmy. Ochrona, jaka Tobie przysługuje określona jest ustawą. Tu absolutnie nie ma sensu przepłacać nawet o złotówkę!

Opony

O ile nie zachęcamy do zakupu różnych części zamiennych w internecie, o tyle możesz całkiem sporo zaoszczędzić wybierając w sieci opony. Kwoty są naprawdę niskie i możesz cieszyć się dobrej klasy ogumieniem, bez konieczności przepłacania za nie w wulkanizacji.

Ale uwaga – nie popadajmy też w przesadę. Zdecydowanie nie warto kupować ogumienia używanego. Nawet tego klasy premium. Nie oszukujmy się – nigdy nie wiesz jak było ono użytkowane ani tego czy nie jest w jakiś tam sposób mocno uszkodzone. Nie sprawdzisz tego, nie posiadając określonej wiedzy. Po prostu. Dlatego, lepiej wybrać opony budżetowe ale nowe niż używane ogumienie klasy premium. Jakiekolwiek uszkodzenia ogumienia mogą spowodować, że będzie ono po prostu niezdatne do bezpiecznej eksploatacji. 

Dodaj komentarz