Praca w motoryzacji – jeżeli nie naprawiasz aut

Comment

O rynku pracy

Kochasz samochody? Marzysz o pracy w zawodzie związanym z motoryzacją? Nie umiesz jednak naprawiać samochodów i obawiasz się, że nie znajdzie się dla Ciebie wakat? Cóż, dobra wiadomość jest taka, że wcale nie musisz być osobą techniczną by znaleźć zatrudnienie w tej branży. Bo spektrum zawodów jest naprawdę tak szerokie, że znajdzie tu coś dla siebie praktycznie każdy.

Praca w motoryzacji dla “niemechaników” to zarówno wszelkiego rodzaju pozycje związane z administracją, marketingiem, jak i obsługą klienta. Słowem – dla każdego coś miłego. Dlatego, nie obawiaj się, że nie znajdziesz w tej branży zatrudnienia.

Marketing motoryzacyjny

Coraz większa konkurencja na rynku sprawia, że firmy z branży nie mogą już rywalizować wyłącznie ceną. Do głosu dochodzą także zupełnie inne argumenty, jak choćby ten o przekonaniu klienta w temacie wyższości swojego towaru. I tu bardzo ważny staje się odpowiedni marketing produktu. 

No bo nie oszukujmy się – czym różni się jeden smar od drugiego? Jeden olej od drugiego? Jest to szczególnie widoczne w przypadku komponentów związanych z naprawami samochodów. Bo o ile w przypadku samych aut robi różnicę fakt, czy jest to Mercedes czy Dacia, o tyle w przypadku produktów do ich obsługi bywa już różnie.

Tak naprawdę, w większości wypadków różnice są na tyle minimalne, że przepłacanie za konkretny produkt nie ma większego sensu. Ale – rolą marketingu jest właśnie przekonanie klienta do tego, by wybrał konkretną propozycję. I dobrze prowadzona komunikacja marki potrafi taką wiadomość klientowi wysłać.

Dlaczego o tym piszemy? Ano dlatego, że tu nie ma znaczenia wiedza techniczna czy umiejętności naprawy aut. Nie. Dobra reklama w motoryzacji (jak zresztą chyba w każdej branży), to przede wszystkim umiejętność wykreowania odpowiednich potrzeb. I na rynku wygrywają właśnie Ci, którzy owe potrzeby potrafią rozpoznać i odpowiednio dopasować do nich komunikację produktową.

Jak zatem widzisz, wchodzimy tutaj w zakres wiedzy typowo humanistycznej. Psychologia pełną parą!

Motoryzacja – obsługa klienta

Ktoś kiedyś powiedział mądre zdanie, że pracując w salonie samochodowym szybko znienawidzisz samochody. Cóż, być może coś w tym jest. Bo przy sprzedaży aut sama miłość do motoryzacji po prostu nie wystarczy. Biorąc pod uwagę tak niewielkie zróżnicowanie modeli pomiędzy sobą musisz być niezwykle dobrym sprzedawcą, aby móc w spokoju wyrabiać miesięczne targety.

Immagini di viaggio. La Maserati GranTurismo Automatica lungo la Old Post Road nel New England.

A z drugiej strony – czy kochając motoryzację będziesz w stanie przekazać swoją pasję potencjalnemu klientowi, na przykład w trakcie sprzedaży najtańszego modelu na rynku? Biedne wyposażenie, mały silnik rozwijający minimalną moc…no nie jest to szczyt marzeń fanatyka czterech kółek. Dlatego tak ważne są umiejętności handlowe w tym przypadku.

Serwis

Mechanikiem czy lakiernikiem nie zostaniesz, ale zawsze możesz pracować w serwisie jako doradca klienta. To ta osoba, która odpowiedzialna jest za kontakt z klientami, wydawanie im samochodów oraz informowanie na temat potencjalnych problemów czy przebiegu naprawy. Jeżeli kochasz samochody, to tę pracę…szybko znienawidzisz.

Dlaczego? No cóż, szybko przekonasz się, że gros napraw dokonywanych przez Polaków w swoich autach opiera się przede wszystkim o to, aby było jak najtaniej. Nie ma znaczenia że auto będzie gorzej jeździć, bardziej zatruwać środowisko czy też że naprawa wytrzyma przez znacznie krótszy czas. Specyfika polskiego klienta polega na tym, że praktycznie zawsze chce najtańsze części, a za robociznę najchętniej nie płaciłby w ogóle. 

Znając się na motoryzacji i wiedząc, że tak się nie da, Ty się najwyżej zdenerwujesz, że tak to wygląda. Nie będziesz mieć siły tłumaczyć po raz N-ty tego samego kolejnemu klientowi. W końcu poczujesz że to niezgodne z Twoim sumieniem i pozostanie Ci co najwyżej śmiech z dążenia klientów do zaoszczędzenia każdej złotówki. A co gorsza, im marka jest bardziej premium, tym wyższe ryzyko, że będziesz trafiać na takich klientów. Szczególnie tam, gdzie serwis jest relatywnie drogi w stosunku do innych marek.

Nie zniechęcamy Cię jednak. Bo jeżeli masz podejście do ludzi, znasz się na psychologii i potrafisz ich uspokoić, to warto przemyśleć karierę doradcy serwisowego. Wbrew pozorom to całkiem wdzięczny zawód. Nie wyrabiasz targetów, tylko masz stałą pensję. 

Jak rozpocząć pracę w tej branży?

Nie ma tu reguł. Wszystko zależy od tego, co dokładnie chcesz robić w swojej nowej pracy. Zastanów się jakie są Twoje umiejętności oraz doświadczenie. 

Czy pasja do motoryzacji pomaga w znalezieniu pracy? Cóż, zamiłowanie do wszystkiego co ma silnik i koła na pewno pomaga. Z drugiej strony nie jest to czynnik decydujący o tym, że na pewno sprawdzisz się w danej pracy. Bo  o ile miłość do samochodów może się przydać gdy otwierasz własny biznes związany na przykład z renowacjami klasycznych pojazdów, o tyle przy poszukiwaniu zajęcia u kogoś nie jest to warunek konieczny. Zamiast tego, musisz być po prostu dobry z marketingu, sprzedaży czy też obsługi klienta. 

Dodaj komentarz