Magia storczyków. Jak je pielęgnować?

Comment

O nauce

Rośliny storczykowate, to jedne z najbogatszych gatunków roślin. Jest ich dwa razy więcej od liczby gatunków ptaków i cztery razy więcej od liczby gatunków ssaków. Ich bogata kolorystyka sprawia, że cieszą się ogromną popularnością. Choć wśród nich znajdują się odmiany użytkowe jak np. wanilia płaskolistna, to rozpowszechniona jest głównie ich uprawa jako roślin ozdobnych. Jak pielęgnować orchidee? Poniżej przedstawiam 5 sprawdzonych porad dotyczących ich pielęgnacji.

orchis-1110668_1920Jak kupować storczyki?

Wybieraj raczej starsze okazy. Najlepsze są takie, które mają rozwinięte kwiaty i liczne odrosty.

orchids-1378321_1280Ile światła potrzebuje storczyk?

Storczyki lubią światło rozproszone, dlatego najlepiej ustawiać je na parapecie wschodniego lub zachodniego okna. Bezpośrednie wystawienie ich na działanie promieni słonecznych sprawi, że Wasz kwiat będzie miał popalone liście.

orchids-783182_1920Jak podlewać storczyki?

W naturalnych warunkach rośliny podlewane są przez krótkie, ale intensywne tropikalne deszcze, dlatego najlepiej stworzyć im podobne warunki w domu. Rośliny należy przelewać wodą, wtedy gdy ich podłoże wyraźnie przeschnie. Pamiętaj, by nie zostawiać wody na podstawce, gdyż grozi to gniciem korzeni.

orchid-1594608_1920Jak nawozić storczyki?

Nawożenie storczyków jest szczególnie istotne po zimie. W sklepach dostępne są gotowe preparaty przeznaczone dla tych roślin.

orchid-1526655_1920Jak przycinać storczyki?

Kiedy kwiaty opadną należy przyciąć gałązkę, tuż nad trzecim oczkiem, dzięki czemu roślina się wzmocni.

Storczyki lubią latem odpoczywać, dlatego nie przejmuj się jeśli kwiaty przekwitną i roślina będzie wyglądać bardzo mizernie. Po okresie spoczynku roślina na nowo zbudzi się do życia i będzie zachwycać pięknym wyglądem.

Źródło zdjęć: www.pixabay.com

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz