Największa pełnia księżyca od 68 lat. Kiedy będziemy mogli ją zaobserwować?

Comment

O nauce

Już 14 listopada 2016 roku, w nocy z poniedziałku na wtorek będziemy mogli zaobserwować największą pełnię księżyca od 68 lat. Następna taka okazja przytrafi się dopiero za 18 lat, dlatego warto nie przegapić takiej okazji.

lighthouse-1753493_1920Zjawisko superpełni

Superksiężyc, czy inaczej superpełnia, to zjawisko, które będziemy mogli dostrzec już w najbliższy poniedziałek. W tym czasie na niebie będzie widać największy i najjaśniejszy księżyc w skali nie tylko całego roku 2016, ale całych dziesięcioleci. Księżyc będący naturalnym satelitą ziemi osiągnie wtedy swoje parygeum, co oznacza, że znajdzie się w odległości najbliższej naszej planety, a dodatkowo będzie w pełni. Przeciętnie księżyc oddalony jest od Ziemi na odległość około 380000 km, a w tym wyjątkowym dniu odległość ta wyniesie 356515 km.

city-35002_1280Jak uchwycić supeksiężyc na fotografii?

Jeżeli dopisze nam szczęście i niebo nie będzie zachmurzone, to będziemy mieli okazję do sfotografowania tego wyjątkowego zjawiska. Nie jest to jednak takie proste. Aby superpełnia faktycznie zrobiła wrażenie należy znaleźć odpowiedni kadr. Najlepiej fotografować go na tle innych obiektów, gdyż tylko w ten sposób uda się uchwycić skalę zjawiska. Fotografia wykonana na tle nieba sprawi, że trudno będzie odróżnić superpełnię od zwykłej. Najlepiej uchwycić zjawisko tuż po wschodzie księżyca, kiedy jest on nisko nad horyzontem, co 14 listopada nastąpi o godzinie 16.34.

Pełnia księżyca jest zjawiskiem inspirującym i niesamowicie pociągającym, a świadomość, że będzie można dostrzec księżyc jakby bliżej sprawia, że jeszcze bardziej pragnie się podziwiać to niesamowite zjawisko. Życzę wiele przyjemności z oglądania i niesamowitych zdjęć!

Źródło zdjęć: www.pixabay.com

 

Dodaj komentarz