Najgroźniejsze europejskie wulkany

Comment

Libtech O nauce
Wybuch

Drzemiące od setek tysięcy lat wulkany, stanowią poważne zagrożenie dla ludzkości. Te najbardziej niebezpieczne mogą się obudzić w każdej chwili i zabić życie na ziemi. Wulkany są niesamowite, miałam okazje raz znaleźć się w pobliżu wulkanu, bezpiecznego ponoć, Pico del Teide na Teneryfie. Krajobraz z jednej strony niezwykły, ale budzący respekt, wokół tylko czarne wulkaniczne skały.

Najniebezpieczniejsze wulkany

Wezuwiusz

Wezuwiusz

Źródło: http://www.epressonline.net/

Z pewnością Wezuwiusz zaliczany do pięciu najniebezpieczniejszych wulkanów świata. Najbardziej znany wulkan położony w kontynentalnej części Europy, na Półwyspie Apenińskim. Jego aktywność rozpoczęła się ponad 16 tys lat temu. Najbardziej aktywny był w XVII i XVIII wieku. W okolicy wulkanu mieszka około 3 mln ludzi, z tego 600 tys żyje w strefie czerwonej.

Katla

źródło: kodczasu.pl

źródło: kodczasu.pl

Kolejny wulkan Katla– w Islandii. Pamiętacie wulkan, który w 2010 roku sparaliżował loty nad Islandią, to Katla jest dziesięć razy większym wulkanem. Wokół niego odnotowuje się wstrząsy, które mogą sygnalizować, iż Katla przebudza się. Ostatni wybuch wulkanu miał miejsce w 1918 roku. W razie erupcji ucierpi nie tylko Islandia, ale cała Europa.

Cumbre Vieja

La Palma

Źródło: http://noticiasdeldf.com/

Cumbre Vieja– Wyspy Kanaryjskie. Myślicie, to daleko, nie odczujemy tego, nic bardziej mylnego. Wulkan drzemie na najmłodszej pod względem genealogicznym wyspie La Palma. Ostatnia erozja miała miejsce całkiem niedawno, bo w 1971 roku. W wyniku obsunięć i erozji powstały inne wulkany. Jego wybuch może spowodować groźne skutki dla mieszkańców również Europy.

Wulkany drzemią, jednak ich czas kiedyś nadejdzie, jak ostrzegają naukowcy. Najgorszy scenariusz to ten, w którym najniebezpieczniejsze wulkany wybuchną w zbliżonym czasie.

Źródło głównego obrazka: http://www.gp24.pl.

Dodaj komentarz