Nauka języka oparta na indywiduanym podejściu

Comment

Libtech O nauce
Nauka w szkole

Już co nieco pisałam na temat nauki języków obcych. Dziś postanowiłam zająć się metodami, które sprawiają, że nauka jest przyjemna, a efekty widoczne. Warto zwrócić na to uwagę przy wyborze szkoły językowej.

Nauka w szkole stacjonarnej czy online

Każda z opcji ma swoje zalety, jednak nauka w szkole stacjonarnej wymaga od nas systematycznego zaangażowania w naukę, stąd stanowi dobre rozwiązanie dla wszystkich, którzy mają problem z systematycznością. Płacimy za kurs, w związku z czym prawdopodobieństwo, że nie pójdziemy na zajęcia jest mniejsze niż gdybyśmy mogli przełożyć naukę na następny dzień, a później na kolejny i na kolejny. Płacimy, szkoda nam pieniędzy, a więc idziemy na zajęcia. Ponadto, podczas kursu poznajemy innych ludzi, którzy stanowią dla nas motywację do nauki. Na bieżąco możemy również wyjaśniać wszystkie niejasne kwestie, korzystając z pomocy doświadczonych lektorów.

Sposób na język

Nie ma jednej skutecznej metody, bo każdy z nas jest inny, a co za tym idzie metodę należy dobrać do ucznia. W wielu szkołach spotykamy się z nauczaniem jedną konkretną metodą. Ale czy jeśli była skuteczna w przypadku koleżanki, to czy będzie dla nas? W nauce języków obcych podstawę stanowi indywidualne podejście do ucznia. Indywidualny program nauczania (http://speak-up.pl/pl/21/metoda) dostosowany do preferencji ucznia, jego potrzeb oraz możliwości to najlepsza metoda nauki języka. Do tego indywidualny system oceniania, który nie powoduje frustracji, bo nie jesteśmy porównywani z innymi. Oceniane są nasze postępy, w odniesieniu do indywidualnych możliwości, nie zaś do innych uczniów. Często właśnie poprzez porównywanie do innych, słabsze wyniki, rezygnujemy z nauki, a przecież każdy z nas ma inną zdolność przyswajania wiedzy. Kolejną cechą skutecznych metod nauczania jest nacisk na komunikację od początku nauki języka. Dzięki temu później nie mamy bariery językowej.

Ponadto, nauce języka służą zajęcia bogate w nowoczesne narzędzia nauczania, ciekawe, wciągające, inspirujące i zachęcające do nauki.  Zakończenie kolejnych etapów nauczania powinno być zwieńczone odpowiednim certyfikatem- to nie tylko motywacja do tego by nauka była kontynuowana, ale i potwierdzenie kompetencji językowych.

 Źródło: patch.com

Dodaj komentarz