Egzamin na prawo jazdy to jedno z najbardziej stresujących wydarzeń w życiu młodego człowieka. Zgodnie z najnowszymi badaniami, niestety aż 40% kierowców oblewa egzamin już na placu manewrowym. Dlaczego odsetek pozytywnie zdających jest tak niski? Zapraszam do lektury.
Czynniki, które powodują, że kursanci oblewają egzamin na placu manewrowym to:
- stres,
- nieprawidłowa metodologia szkolenia,
- niewystarczające umiejętności,
- automatyzacja manewrów.
Nie oszukujmy się, nawet kierowcy z doświadczeniem, którzy z różnych przyczyn muszą powtórzyć egzamin na prawo jazdy, są zdenerwowani. Prawdopodobnie problemem jest formuła samego egzaminu. Ocenia nas surowy, zasadniczy i nic nie mówiący egzaminator. Raczej nikt nie lubi takich sytuacji. Stres może potęgować świadomość, że nie czujemy się pewni. Nie jesteśmy przekonani o swoich nowo zdobytych umiejętnościach, a zatem denerwujemy się, kiedy musimy udowodnić, że wszystko opanowaliśmy do perfekcji.
Niewystarczające umiejętności zazwyczaj są powiązane z naturalnymi predyspozycjami do kierowania samochodem. Szkoleniowcy twierdzą, że aż 50% kierowców wykazuje brak takich umiejętności. Okazuje się, że 30 godzin praktyki podczas kursu na prawo jazdy, to w ich sytuacji zdecydowanie za mało. Idealnym rozwiązaniem jest dobranie dodatkowych godzin szkolenia by poprawić swoje umiejętności. Zazwyczaj wystarczy 10 godzin jednak jest to kwestia indywidualna w związku z czym warto zapytać o zdanie swojego instruktora.
Jeżeli chcecie poznać pozostałe czynniki, które powodują, że zdający oblewają egzamin, zapraszam już niebawem na bloga.
Źródło zdjęć: pixabay.com