Jak wzmocnić sygnał wifi?

Comment

O nauce

Jak działa Internet w Twoim domu? Masz już dosyć ciągle zrywającego się połączenia oraz niesamowicie wolno ładujących się stron? Wydaje Ci się, że internet domowy pod względem szybkości cofnął się o kilkanaście lat wstecz? Zamiast ciągle zmieniać operatorów czy szukać przyczyn w ustawieniach smartfona lub komputera, sprawdź sygnał Wi-Fi.

Jeżeli ten okaże się zbyt słaby, to masz kilka sposobów na jego wzmocnienie. Poniżej opisujemy co zrobić, aby poprawić jakość sygnału GPS w swoim domu lub mieszkaniu. Dowiesz się również co może powodować opisane wyżej “przeboje” w działaniu Twojego domowego Internetu. A oprócz tego mamy także niezawodne rozwiązanie na wzmocnienie działania anteny Wi-Fi.

wzmacnianie sygnału wifi

Zbyt słaby sygnał wifi możemy wzmocnić na kilka sposobów. Fot.pxhere.com

Przyczyny słabego sygnału

Słaby sygnał Internetu w domu może mieć kilkanaście przyczyn, ale usunięcie większości z nich nie powinno być znacznym problemem. Jednym z podstawowych sposobów na wzmocnienie sygnału Internetu jest…zmiana miejsca w którym znajduje się router. Pamiętaj, że jeżeli umieścisz go w kącie czy też innej przestrzeni, gdzie są także inne przeszkody dla normalnego przenikania sygnału (np. Grube ściany), to siła sieci będzie kiepska.

Nie zapominajmy również o tym, że działanie routera w znacznym stopniu zakłócają również inne urządzenia emitujące pole magnetyczne. Najlepiej będzie jeżeli umieścisz modem z daleka nie tylko od telewizora czy kuchenki mikrofalowej, ale również innych urządzeń emitujących sygnał. Lepiej nie trzymać routera w pobliżu samego komputera, ale też urządzeń działających w oparciu o Bluetooth.

Wymiana anterny w routerze

Standardowe antenki montowane w routerach często zapewniają raczej kiepską jakość transmisji sygnału. Oczywiście, moc danej anteny zależy przede wszystkim klasy modemu, a co za tym idzie, ceny którą za niego zapłaciliśmy, ale można przyjąć, że w większości urządzeń antenki zapewniają najwyżej przeciętne parametry transmisji sygnału. Co z tym można zrobić?

Dobra wiadomość jest taka, że w większości modemów bez problemu wymienimy antenę na zupełnie inną, mocniejszą. Oczywiście, są modele w których konieczne jest rozebranie całego urządzenia czy inne, popularnie mówiąc “rzeźby”, natomiast zazwyczaj, jest to raczej prosta procedura.

Optymalne ustawienia

Zastanawialiście się kiedyś, czy router w Waszym domu rzeczywiście działa optymalnie, bo jest ustawiony w dobrym miejscu? A może warto sprawdzić, czy sygnał rzeczywiście dociera wszędzie tam gdzie powinien? W Internecie z łatwością znajdziesz aplikacje, które pozwolą na sprawdzenie jak rozprzestrzenia się sygnał Wi-Fi w domu oraz znalezienie idealnego miejsca na jego ustawienie.

Innym sposobem na wzmocnienie sygnału Wi-Fi może być zmiana kanału w którym pracuje urządzenie. Może się bowiem okazać, że na tym samym kanale funkcjonuje kilka innych sieci, przez co przepływ danych jest wyjątkowo kiepski. Takie sytuacje często zdarzają się w miejscach zamieszkanych przez wiele osób (np w blokach).

Jak działa wzmacniacz sygnału wifi?

A gdy wszystkie wyżej wymienione metody zawiodą, warto rozważyć zakup wzmacniacza sygnału Wi-Fi. To niepozorne urządzenie, które nie tylko zwiększa przepustowość łącza, ale również poszerza zasięg sieci. Taki wzmacniacz ma za zadanie przechwycić sygnał sieci i przekazywać je dalej, do poszczególnych odbiorników znajdujących się na terenie danego domu lub mieszkania.

Teoretycznie, najlepiej byłoby umieścić wzmacniacz w samym środku domu, bo pozwoli to na równomierną dystrybucję sygnału po pomieszczeniu. W praktyce…bywa z tym różnie. Miejsce ulokowania wzmacniacza dobierać zawsze trzeba indywidualnie, badając uprzednio przestrzeń w domu pod kątem zakłóceń sygnału.

Jaki wzmacniacz wybrać do domu?

Na co zwrócić uwagę przy okazji zakupu wzmacniacza Wi-Fi do domu? Pierwszy parametr to szybkość transmisji danych. Kolejną, ważną kwestią jest ilość anten – im więcej posiada ich dane urządzenie, tym lepiej. Warto również zwrócić uwagę na sposób zasilania wzmacniacza – najlepiej wybrać urządzenie, które może być zasilane z domowego gniazdka.

Ciekawym wzmacniaczem wifi jest model Xiaomi WiFi Amplifier 2 Repeater dostępny w sklepie internetowym fostertechnologies.pl: https://www.fostertechnologies.pl/pl/p/Xiaomi-WiFi-Amplifier-2-Repeater-wzmacniacz-sygnalu/619

 

Dodaj komentarz