Postojowe – chcę pracować, ale nie mogę- ile dostanę?

Comment

Libtech O przemyśle i technologiach
Wynagrodzenie

Mamy chciałoby się powiedzieć piękną zimę, ale o tej chlapie za oknem trudno tak powiedzieć. W każdym razie, w niektórych sektorach gospodarki spada zapotrzebowanie na różnego rodzaju towary, między innymi budowlane. Właściciele firm mają kilka wyjść, mogą obniżyć zarobki czy zmniejszyć zatrudnienie. Dobrym rozwiązaniem w okresie zmniejszonego zapotrzebowania na towary jest postojowe.

Pracownik gotowy do pracy

Przestój to wyjątkowa sytuacja, wynikająca z przyczyn niezależnych od pracownika. Jest on gotowy do świadczenia pracy, jednak ze względów technicznych (awaria), atmosferycznych (mróz), organizacyjnych (brak materiałów) bądź ze względu na inne czynniki, nie jest on w stanie świadczyć pracy. Musi być jednak do niej gotowy. Pracodawca na okres niemożności wykonywania obowiązków, może zlecić inne zadania.

Pieniądze

Źródło: http://lodz.naszemiasto.pl

Wynagrodzenie postojowe

Ta kwestia jest z pewnością najbardziej interesująca, bo nikt nie chce być stratny. Z jednej strony możemy pracować i mamy być gotowi do wykonywania pracy, a więc nie można podjąć innych zleceń, a z drugiej strony siedzimy, czekając na telefon. Wynagrodzenie postojowe wynika z osobistego zaszeregowania pracownika. Powinno ono być liczone na podstawie stawki miesięcznej bądź godzinowej. W przypadku, gdy nie została ona ustalona w momencie zatrudniania, pracownikowi przysługuje 60% miesięcznego wynagrodzenia. Jeśli pracownik w tym okresie otrzymał od pracodawcy zlecenie wykonywania innej pracy, to należy mu się wynagrodzenie w kwocie nie niższej niż otrzymałby za postojowe.

Może pojedziesz na wczasy?

Zdarza się, że pracodawcy, gdy zmniejsza sie zapotrzebowanie na towary, sugerują pracownikowi urlop wypoczynkowy, a co gorsze bezpłatny. Jeśli urlop wypoczynkowy nie był zaplanowany na ten okres, to pracodawca nie ma prawa nakazać tego pracownikowi. Rzeczywistość jest jednak jaka jest i niestety w obawie przed utratą pracy, pewnie większość zdecyduje się posłuchać szefa. W każdym razie zawsze warto powalczyć, bo postojowe się należy, jeśli nie możemy wykonywać pracy z przyczyn niezależnych od nas.

 

Dodaj komentarz