Praca po urodzeniu dziecka – jak wszystko ogarnąć?

Comment

Libtech O rynku pracy
Kobieta praca

Dziecko zmienia cały świat i doskonale wie o tym każda mama, ale jest to piękna zmiana. Jak znaleźć sposób by być szczęśliwą mamą i rozwijać się zawodowo? Mam dla Was kilka rad, a może raczej sugestii, bo to co działa na jednych niekoniecznie sprawdzi się u innych.

Młoda mama a kariera zawodowa

Źródło: http://onlineblatt.ch/

Szczęśliwa mama, to spełniona zawodowo kobieta

Wszyscy dookoła z pewnością mówią Ci, że wszystko da się pogodzić, pracę, dom, dziecko. A ty każdego dnia jesteś coraz bardziej zmęczona, marzysz o pięciu minutach odpoczynku i zastanawiasz się jak to wszystko ogarnąć? Przede wszystkim praca po urodzeniu dziecka powinna być dostosowana do Twoich możliwości. Być może jest szansa na to, by pracować na pół etatu bądź na cały, ale część pracy wykonywać w domu. Jest także opcja pracy zdalnej, może własna firma? Praca po urodzeniu dziecka jest dla kobiety ważna, daje poczucie osobistego rozwoju, bezpieczeństwa, docenienia, realizacji, wpływa na poczucie pewności siebie. Nie rezygnuj z pracy, tylko dlatego, że jesteś mamą, jest wiele możliwości i sposobów na pogodzenie tych dwóch ważnych roli społecznych.

Z przymrużeniem oka

Praca po urodzeniu dziecka, to znów stres, uczymy się na nowo różnych rzeczy, do tego obowiązki itd. Dlatego spróbuj podejść do codziennych zadań z uśmiechem na twarzy, pozytywnym nastawieniem i z przymrużeniem oka. Jeśli nie zdążysz posprzątać w domu, umyć naczyń czy przygotować obiadu, nic się nie stanie. Bądź dla siebie wyrozumiała:) I nie wymagaj więcej niż możesz z siebie dać. Bo to tylko frustruje.

Partnerskie wsparcie

Pracująca mama i pracujący tata powinni podzielić się obowiązkami. Jeśli do tej pory sama zajmowałaś się gotowaniem, praniem, sprzątaniem, to porozmawiaj ze swoim partnerem. Ułóżcie grafik, podzielcie się obowiązkami. Praca po urodzeniu dziecka będzie wymagać od Ciebie pewnych wyrzeczeń, dla tego poproś partnera, by na początku odciążył Cię od codziennych, domowych zadań. Dzięki temu łatwiej i szybciej przyzwyczaisz się do nowego porządku dnia.

Nie musisz być idealną mamą, żona i pracownicą, bądź sobą:)

Dodaj komentarz