Technologia LTE – internet mobilny

Comment

O nauce

Postęp technologiczny związany z komputerami związany z coraz szybszym i łatwiejszym procesem pobierania danych do niedawna wyprzedzał możliwości transmisyjne operatorów. Począwszy od GPRS, EDGE i wiele różnych odmian 3G doszyliśmy do technologii internetu mobilnego LTE, który nie jest już żadnym luksusem, ale niejako standardem, a i na nim proces unowocześniania technologii się nie zakończył, gdyż w Polsce zaczyna pojawiać się już technologia światłowodowa. Artykuł poświęcamy dzisiaj LTE, gdyż technologia ta, w przeciwieństwie do światłowodu, dostępna jest dla wszystkich.

smartphone-431230_1920Co daje nam LTE?

Dla przeciętnego użytkownika podstawową zaletą korzystania z LTE jest wyższa prędkość transmisji danych z telefonu oraz do telefonu, co gwarantuje lepszy komfort przeglądania internetu oraz pobierania plików. W teorii pliki jesteśmy w stanie pobrać z prędkością 150 MB/s. Prędkość wysyłania danych może wynosić 50 MB/s. W praktyce występują ograniczenia nakładane przez operatorów oraz wywołane niedoskonałością sieci, jednak mimo wszystko jesteśmy w stanie bardzo szybko i sprawnie zarówno pobrać, jak i przesłać pliki za pomocą smartfona. W przypadku udostępniania internetu LTE na tablet oraz laptop jeszcze bardziej jesteśmy w stanie zaobserwować udogodnienia wynikające z internetu mobilnego. Szybszy internet możliwy jest dzięki modernizacji sieci, a ta z kolei gwarantuje nam chociażby lepszy zasięg. Operatorzy oferują nie tylko smartfony w abonamencie z dostępem do LTE, ale również i tablety. Istnieje także możliwość podpisania umowy oferującej laptop na raty.

internet-search-engine-1433323_1920Wybór oferty

Decydując się na zakup LTE i wybór operatora należy przede wszystkim porównać prędkości faktyczne, jakie jesteśmy w stanie otrzymać przy danym abonamencie. Poza ograniczeniami prędkości operatorzy nakładają także limity transmisji danych, które mogą być przetransferowane w ciągu danego miesiąca bez dodatkowych opłat. Jeśli nie mamy dostępu do LTE, a smartfona nabywaliśmy dawno temu, to praktycznie u każdego z operatorów jesteśmy w stanie bezpłatnie aktywować usługę. Niezbędna do tego jest tylko odpowiednia karta SIM, którą jesteśmy w  stanie wymienić w każdym salonie sprzedaży.

Interent LTE jest o tyle ciekawym rozwiązaniem, że może służyć jako usługa niesmartfonowa i być wykorzystywany jako router WiFi w domu. Ponadto zapewnia znacznie szybszy transfer danych, a co za tym idzie większy komfort użytkowania.

Źródło zdjęć: www.pixabay.com

Dodaj komentarz