Wodne ogrzewanie podłogowe, zamiast tradycyjnych grzejników

Comment

O przemyśle i technologiach

Do niedawna jedną z zasadniczych metod ogrzewania domów jednorodzinnych za pomocą centralnego ogrzewania były grzejniki, do których ciepło dostarczane jest za pomocą kotła. Grzejniki działają na zasadzie konwekcji, a zatem unoszenia ciepłego powietrza. Odpowiednio duża temperatura na piecu zapewnia komfort w ogrzewanych pomieszczeniach. Obecnie w domach jednorodzinnych zaczyna coraz częściej pojawiać się ogrzewanie podłogowe zamiast klasycznych grzejników. Ogrzewanie podłogowe, ma tyle samo zwolenników, co przeciwników. Co warto wiedzieć na temat ogrzewania podłogowego?

Działanie podłogówki

Ogrzewanie podłogowe działa w przeważającej mierze na zasadzie promieniowania. Rurki z ciepłą wodą umieszczone pod posadzką ogrzewają całą powierzchnię podłogi, która oddaje ciepło do pomieszczenia. Jest to tzw. ogrzewanie płaszczyznowe, gdzie powierzchnia grzejna jest duża, a temperatura stosunkowo niska. Rozkład temperatury jest równomierny i zbliżony do temperatury ciała człowieka.

Zalety ogrzewania podłogowego

www.pixabay.com

www.pixabay.com

Ogrzewanie podłogowe jest znacznie tańsze w eksploatacji, niż w przypadku tradycyjnych grzejników, co jest podstawowym argumentem przemawiającym za tym, aby zrezygnować z klasycznych kaloryferów. Jest to uzasadnione tym, że w przypadku ogrzewania podłogowego temperatura na kotle nie powinna przekraczać 55 stopni, a w praktyce ustawia się najczęściej 35 stopni i jest to w zupełności wystarczające. Optymalna temperatura podłogi zapewniająca komfort cieplny wynosi około 22-24 stopni. Jest to istotna informacja dla przeciwników podłogówki, którzy uważają, że ma ona negatywny wpływ na zdrowie człowieka. Temperatura podłogi jest niższa od temperatury ciała człowieka, a zatem nie ma negatywnego wpływu na krążenie. Kiedy podłoga ma temperaturę około 24 stopni, to przy suficie uzyskujemy około 19 stopni. Aby podobną temperaturę uzyskać z grzejników zawieszonych na ścianie, to muszą mieć one temperaturę około 50 stopni. Kolejną zaletą jest to, że ogrzewanie podłogowe zmniejsza cyrkulację kurzu w mieszkaniu, z uwagi na to, że niższa temperatura powoduje mniejsze konwekcyjne ruchy ciepłego powietrza. Nie będą pojawiały się zatem żadne smugi kurzu na ścianach, gdyż po pierwsze kurzy się znacznie mniej, a po drugie kurz fruwa równomiernie po całym pokoju. Zaletą stricte estetyczną jest oczywiście większa możliwość wykorzystania przestrzeni.

Co trzeba wiedzieć przed zamontowaniem ogrzewania podłogowego

www.pixabay.com

www.pixabay.com

Zanim zapadnie decyzja o ogrzewaniu podłogowym trzeba mieć świadomość, że podłogówka ma wysoką bezwładność, a zatem nie zmienimy temperatury w pomieszczeniu tak szybko, jak przy klasycznych grzejnikach. Czasy sterowania trzeba zatem programować z dwugodzinnym wyprzedzeniem. Montaż ogrzewania podłogowego przewyższa instalację centralnego ogrzewania wykonaną na klasycznych grzejnikach. Nie warto jednak oszczędzać, gdyż pełnię zadowolenia z ogrzewania podłogowego uzyskamy tylko wtedy, gdy będzie ona właściwie wykonana przez doświadczonych fachowców. Odpowiednio sporządzony schemat instalacji, poprawny montaż i właściwie dobrane sterowanie sprawią, że wodna instalacja grzewcza zwróci się w postaci niskich kosztów eksploatacyjnych.

Dodaj komentarz