Samochodem na wczasy. Jak przygotować auto do podróży?

Comment

O nauce

Planując wyjazd na wczasy własnym samochodem należy zwrócić uwagę na te elementy, które podniosą bezpieczeństwo jazdy. O czym należy pamiętać i co zabrać ze sobą w podróż?

www.pixabay.com

www.pixabay.com

Kontrola sprawności pojazdu

Przed wyjazdem, szczególnie zagranicznym należy wziąć pod uwagę prawdopodobieństwo wystąpienia różnych awarii. Jeśli auto ma duży przebieg, to tym bardziej trzeba skontrolować jego stan. Zanim wyruszysz w drogę sprawdź koniecznie stan opon, ich ciśnienie oraz głębokość bieżnika. Kolejną bardzo istotną sprawą jest sprawdzenie poziomu płynów eksploatacyjnych, wymiana oleju w silniku oraz ewentualna wymiana filtra. Dobrze sprawdzić przed podróżą stan amortyzatorów i zadbać o stan filtra powietrza. Nie zapomnij także o odgrzybieniu i kontroli stanu klimatyzacji. Dla bezpieczeństwa niezbędny jest sprawny układ hamulcowy, dlatego jeśli masz podejrzenia, że może być z nim problem, bezwzględnie go skontroluj. O tym, że z hamulcami może być coś nie tak, świadczy wydłużona droga hamowania, metaliczny odgłos podczas hamowania lub trzęsący pedał hamulca. Proste zabiegi serwisowe wystarczą, by samochód przetrwał kolejną długą trasę i bezpiecznie przywiózł nas do domu.

www.pixabay.com

www.pixabay.com

Co zabrać w trasę

Oprócz wszystkich akcesoriów i bagaży, które będą niezbędne na miejscu, warto zabrać także kilka rzeczy przydatnych w podróży. Niezbędny będzie atlas, mapa drogowa oraz nawigacja. Pamiętaj o apteczce, linie holowniczej, trójkącie ostrzegawczym, gaśnicy oraz sprawnym kole zapasowym. Na wypadek awarii warto mieć ze sobą komplet kluczy oraz podnośnik.

Kiedy auto jest w pełni sprawne i zapakowane w niezbędne akcesoria można ruszyć w drogę. Pamiętaj o tym, że najważniejszy dla bezpieczeństwa pasażerów jest wypoczęty kierowca, dlatego nie spiesz się i rób częste odpoczynki!

Dodaj komentarz