Zadbaj o swój rower cz. II

Comment

O przemyśle i technologiach

Profesjonalny przegląd roweru, co najmniej raz w roku to gwarancja bezpieczeństwa i pewność, że rower posłuży nam latami. Technologia jaka wiąże się z jego budową, nie każdemu wydaje się oczywista dlatego w takich sytuacjach zaleca się aby swój pojazd oddać w ręce profesjonalisty. Przegląd roweru w sprawdzonym serwisie wiąże się z dodatkowymi kosztami jednak warto pamiętać, że lepiej zapobiegać niż naprawiać ;).

 

 

Stan kół

  • Prawidłowo wyregulowane i nasmarowane koła, chodzą cichutko i gładko. Serwisant sprawdzi czy koła nie mają zbędnego luzu, a także czy ich praca jest równomierna. Jeżeli okaże się, że ich praca jest nie taka jak być powinna, będzie zmuszony sprawdzić stan stożków. Konieczna może okazać się wymiana całych łożysk. Dodatkowo podczas przeglądu, zostaje sprawdzona centryczność kół.

Opony

  • Stan zużycia opon jest stosunkowo łatwy do oceny. Jeżeli w oponie znajdują się ostre ciała obce, które mocno wbiły się ogumienie, zostaną usunięte. Jeżeli jednak dodatkowo zostaną znalezione pęknięcia, opona będzie najprawdopodobniej do wymiany.

Hamulce i przerzutki

  • Przede wszystkim sprawdza się klocki hamulcowe lub tzw. okładziny. Serwisant sprawdzi czy w klockach nie utknęły kawałki metalu czy też kamyki. Wszystkie ciała obce zostaną usunięte, a nierówności spiłowane drobnym pilnikiem.
  • Pancerze i linki to elementy, które rowerzyści lubią pomijać. Podczas profesjonalnego przeglądu, fachowiec wie, że nie może tego zrobić bowiem to właśnie te części mają bardzo duży wpływ na to w jaki sposób działają przerzutki oraz hamulce. Ich wymiana jest stosunkowo szybka i niedroga.

 

Profesjonalny przegląd przed sezonem jest gwarancją sprawnego roweru i bezpiecznej podróży, a do tego może uchronić cię przed drogimi naprawami.

 

Źródło zdjęć: onet.pl

Dodaj komentarz