Zadbaj o swój rower cz. I

Comment

O przemyśle i technologiach

Od kiedy pamiętam, moim marzeniem było podróżowanie rowerem po pięknych zakątkach Polski. Jako, że rowerem staram się poruszać tak często jak mogę i jak tylko dopisuje pogoda, jeżdżę od początku marca aż do późnej jesieni. Zdarza się, że rower chowam do garażu dopiero w okolicach stycznia. Wszystko zależy od tego jak szybko nadejdzie zima. W związku z moimi intensywnymi podróżami, raz na pół roku, oddaje rower do serwisu by zrobić gruntowny przegląd, dokładnie tak samo jak w przypadku samochodu. To bardzo ważne jeżeli zależy nam na tym aby utrzymać rower w należytej kondycji i nie narażać się na droższe naprawy. Rower najlepiej oddać do salonu gdzie jest profesjonalny i sprawdzony serwis.

Jak wygląda profesjonalny przegląd roweru?

Mycie

  • Rower jest dokładnie umyty za pomocą specjalnych środków, przeznaczonych do czyszczenia sprzętu rowerowego. Płyny mają działanie odtłuszczające, które poradzą sobie nawet z opornymi zabrudzeniami.

Łańcuch

  • Czyszczenie łańcucha następuje po uprzednim zdemontowaniu również specjalnymi środkami. Po ponownym założeniu, kiedy łańcuch jest suchy, należy go ponownie nasmarować.

Śruby i luzy

  • Fachowiec sprawdzi wszystkie śruby, a jeżeli dostrzeże zużytą, wymieni na nową. Śruby, które notorycznie się odkręcają również są do wymiany dlatego, kiedy oddajesz rower na przegląd, uprzedź fachowca, które śruby sprawiają problem.

Napęd

  • Podczas przeglądu, fachowiec sprawdzi mechanizm korbowy, kasetę oraz łańcuch. Te elementy podlegają największym obciążeniom dlatego naturalną konsekwencją jest ich zużycie.

 

Co jeszcze robi serwisant w trakcie przeglądu? Zapraszam na kolejny wpis już niebawem :).

 

Źródło zdjęć: roweroweporady.pl

Dodaj komentarz