Zawodówki wracają do łask

1 Reply

Libtech O nauce

Po transformacji ustrojowej, Polacy masowo zaczęli kończyć studia. W ciągu ćwierćwiecza powstało setki, jak nie tysiące, prywatnych szkół wyższych. Dyplom wyższej uczelni to powód do dumy, bez względu na to w jaki sposób osiągnięty został cel. Sama, mówiąc kolokwialnie, padłam ofiarą takiego myślenia. A może nie ja… a rodzice, którzy od najmłodszych lat wymagali średniej ocen powyżej 5,0 i normalnym etapem edukacji były studia. Nie wyobrażałam sobie, że mogłabym skończyć edukację na szkole średniej. Po części kontynuacja edukacji była moją decyzją, ale w dużej mierze uwarunkowana była społecznie.

Zawodówka to fach w ręku

Po boomie  na wyższe uczelnie, od kilku lat Ministerstwo Edukacji próbuje przywrócić do łask szkoły zawodowe oraz technika. Dają one duże perspektywy rozwoju i pracy. Szkoły zawodowe to nowoczesne placówki naukowe, z dobrze wyposażonym zapleczem do nauki zawodu. W trakcie nauki, uczeń oprócz wiedzy teoretycznej, uczy się wykonywania zawodu. Ponadto Szkoły zawodowe współpracują z pracodawcami polskimi jak i zagranicznymi. Duże i małe przedsiębiorstwa chętnie przyjmują na praktykę młodych ludzi. Tworzą się pierwsze relacje zawodowe. Taka praktyka to szansa na pracę, jeśli uczeń wywiązuje się sumiennie ze swoich obowiązków. Dobry fach to szansa na lepszą przyszłość.

Osoba, która decyduje się na szkołę zawodową wcale nie musi rezygnować z nauki w szkole wyższej. Po szkole zawodowej, wystarczy zrobić maturę w technikum i dalej się kształcić. Jej przewaga nad osobą z wykształceniem średnim, po LO jest duża- fach w ręku.

Ambicje rodziców czy wola dziecka

Każdy rodzic marzy o tym, by jego dziecko zaszło jak najdalej. Czy jednak będzie w tym wszystkim szczęśliwe? Na forach internetowych zrozpaczone matki szukają porad jak odciągnąć dziecko od pójścia do zawodówki- przecież to wstyd, stać je na więcej itd… Szkoła zawodowa to nie wstyd. Dyrektorka jednej ze szkół informuje, iż uczniami zarządzanej przez nią placówki jest młodzież, która miała dobre lub bardzo dobre wyniki w gimnazjum.

Jeśli zacząłeś naukę w szkole zawodowej z pasji do zawodu, to uwierz mi, że w przyszłości będzie Ci łatwiej znaleźć pracę, dobrze płatną pracę.

1 comment

Dodaj komentarz