Zimowy patrol

Comment

O przemyśle i technologiach

Dzisiaj zapraszam wszystkich na wpis o tym jak prawidłowo odśnieżać samochód. Dowiecie się także czym grozi odśnieżanie pojazdu z włączonym silnikiem. Zapraszam do lektury.

Pozwólcie, że zacznę od tego, że w Polsce przepisy zabraniają odśnieżania samochodu z włączonym silnikiem. Niestety jest to nader często spotykane. Wystarczy przejść się rano po osiedlowych parkingach by przekonać się, że większość kierowców pierwsze co robi to przekręca silnik w stacyjce, włącza odmrażanie szyb i dopiero zabiera się za odśnieżanie. Dlaczego jest to zabronione?

Przede wszystkim należy pamiętać o zanieczyszczeniach jakie powoduje emisja spalin. Samochody zajmują drugie miejsce na liście czynników, które powodują wszędobylski smog. Zatem wyobraźcie sobie co się dzieje, kiedy co najmniej połowa kierowców codziennie przez dwa lub trzy miesiące odśnieża samochód z włączonym silnikiem.

Takie działania są niezgodne z prawem. Nie można uruchomić pojazdu na dłużej niż jedną minutę i przebywać poza nim. To grozi mandatem w wysokości 100 złotych. Jeżeli funkcjonariusz dopatrzy się, że kierowca dodatkowo oddala się od samochodu, mandat wzrośnie o kolejne 50 złotych. Pamiętamy również o tym, że każdy pojazd, który powoduje nadmierną uciążliwość, czy to hałas czy nadmierna emisja spalin do środowiska może spotkać się z mandatem w wysokości 300 złotych.

Zima to trudny czas dla kierowców jednak policjanci nie odpuszczają. Coraz częściej decydują się na poranne przejażdżki po osiedlowych uliczkach. Nie warto ryzykować zdrowia i deficytu na koncie.

Źródło zdjęć: pixabay.com

Dodaj komentarz