Badania prenatalne pozwalają zdiagnozować występujące w łonie matki wady płodu, do których doszło podczas zapłodnienia na skutek wad genetycznych lub na etapie rozwoju zarodka. Wokół badań prenatalnych krąży wiele mitów, które budzą liczne kontrowersje. Dowiedzmy się, jakie są fakty na temat badań prenatalnych.
Wady wrodzone u rodzin wysokiego ryzyka
Powszechnie krążącym mitem jest to, że wady płodu występują tylko w rodzinach wysokiego ryzyka. Choroby wrodzone mogą bowiem wystąpić u noworodków także tych rodzin, u których nigdy wcześniej choroba nie wystąpiła.
Wynik morfologii, a stan zdrowia dziecka
Kobiety będące w pierwszym trymestrze ciąży kierowane są na badanie morfologiczne. Na podstawie wyników testu PAPP-A lekarz jest w stanie zdiagnozować ryzyko wystąpienia u dziecka zespołu Downa, Edwardsa oraz Patau, jednak prawdopodobieństwo wystąpienia jednej z tych chorób przelicza program komputerowy, który bierze pod uwagę także wiek matki, a zatem wyniki morfologiczne nie dają jednoznacznej odpowiedzi, a są jedynie wstępem do dalszych badań diagnostycznych, gdyż tylko jedna pacjentka na 50 z dodatnim wynikiem testu PAPP-A rodzi chore dziecko.
Badania prenatalne, a wiek ciężarnej
Powszechnie uważa się, że badania prenatalne powinny wykonywać tylko kobiety po 35 roku życia. Nie jest to prawdą, gdyż test PAPP-A, który jest nieinwazyjną formą badań prenatalnych powinna wykonać każda kobieta w ciąży. Faktycznie dzieje się tak, że na badania inwazyjne, do których należy amniopunkcja kierowane są bezpłatnie kobiety po 35 roku życia, oraz takie, u których we wcześniejszej ciąży wystąpiły aberracje chromosomowe płodu lub dziecka. Ponadto na bezpłatne badania inwazyjne mogą liczyć ciężarne z rodzin podwyższonego ryzyka oraz te kobiety, które miały dodatni wynik testu PAPP-A. Pozostałe kobiety w ciąży mają jednak możliwość wykonania inwazyjnych badań prenatalnych odpłatnie.
Ryzyko amniopunkcji
Mylnie uważa się, że amniopunkcja niesie ze sobą ryzyko poronienia lub uszkodzenia płodu. Owszem zdarza się to, ale tylko w przypadku od 0,5% do 1% kobiet. Badania tego typu wykonywane są tylko w profesjonalnych klinikach pod stałą kontrolą USG, dzięki czemu ryzyko powikłań jest zmniejszone do minimum.
Amniopunkcja, a aborcja
Przeciwnicy wykonywania inwazyjnych badań prenatalnych uważają, że prowadzą one do aborcji. Nie jest to prawdą, gdyż dzięki tym badaniom można wykryć około 200 różnych schorzeń, również takich, które można leczyć jeszcze na etapie prenatalnym lub zaraz po urodzeniu dziecka.
Badania prenatalne są niezmiernie istotne, gdyż pozwalają bardzo wcześnie zdiagnozować występowanie wad rozwojowych u dziecka. Wczesna diagnoza i leczenie może uratować życie chorego dziecka, a niektóre schorzenia można leczyć jeszcze na etapie prenatalnym. W przypadku konieczności zrobienia operacji tuż po porodzie, już będąc w ciąży można się przygotować i zapewnić odpowiedni zespół specjalistów, którzy zajmą się dzieckiem po przyjściu na świat.
Źródło zdjęć: www.pixabay.com