Kosiarka spalinowa, to niezbędny element pośród narzędzi ogrodowych. Kosiarka spalinowa sporo kosztuje i towarzyszy nam w pracach ogrodowych przez pół roku. Jak się z nią obchodzić, aby po wielu latach wciąż nam służyła?
Bieżąca konserwacja
Kosiarka powinna być na bieżąco czyszczona. Wiele osób to bagatelizuje, ale jest to istotna sprawa dla żywotności naszej kosiarki. Zalecane jest po każdym koszeniu wyjęcie noża i usunięcie z niego resztek trawy. Bardzo istotne jest to, aby podczas czyszczenia i przechylania kosiarki nie było w niej resztek paliwa, gdyż pozalewa świece oraz filtry, czego następstwem będą problemy z uruchomieniem. Po wyczyszczeniu kosiarki należy uzupełnić olej i odstawić maszynę w suche miejsce.
Okresowy przegląd
Idealna sytuacja dla naszej kosiarki jest wtedy, gdy dwa razy w roku tj. przed sezonem oraz bezpośrednio po nim dokonamy przeglądu naszej kosiarki – wymienimy filtr, olej, przeczyścimy świece. Warto także zdemontować nóż do kosiarki i oddać go do serwisu w celu naostrzenia i wyważenia. Wymiana oleju oraz filtrów powinna odbywać się przynajmniej raz na sezon lub co 25 godzin pracy silnika. Ten prosty zabieg pozwala zmniejszyć zużycie paliwa oraz przedłuża żywotność urządzenia. W kosiarkach występują dwa rodzaje filtrów – papierowe oraz gąbkowe. Papierowy filtr trzeba wymienić na nowy. Gąbkowy można umyć wodą z płynem, a następnie wysuszyć i nawilżyć kilkoma kroplami oleju silnikowego. Po takim zabiegu można go ponownie zamontować w kosiarce. Jeżeli paliwo nie zostało wypalone do końca przed zimą należy je zlać, gdyż nie będzie się nadawać na kolejny sezon. Paliwo rozwarstwia się, wydziela osady i substancje kleiste, co może powodować nierównomierne obroty silnika, zatykanie dysz i kanalików, utratę mocy i nadmierną emisję spalin. Aby zapobiegać rozwarstwianiu się paliwa warto stosować stabilizator zwiększający trwałość paliwa.
Kosiarka spalinowa to nie zabawka i choć nie wymaga specjalistycznej wiedzy, to dobrze jest wiedzieć, jak się z nią obchodzić, by była niezawodna i nie uszkodziła się po jednym sezonie.