Dlaczego warto studiować w Lipsku?

Comment

O nauce

Studia w Niemczech stanowią doskonałą okazję do zdobycia rzetelnej wiedzy i doświadczenia oraz satysfakcjonującej pracy w wielu renomowanych firmach. Uniwersytety niemieckie, ich stopnie naukowe i dyplomy są bowiem rozpoznawalne na całym świecie. Studenci mogą realizować własne projekty w realnym środowisku, dzięki państwowym środkom przeznaczonym na różnorodne programy naukowe. Jednym z najbardziej przyjaznych miast niemieckich dla młodych osób jest Lipsk z bogatą ofertą uczelni i zakwaterowania.

Lipsk –ważny ośrodek kulturalny i naukowy

Lipsk położony zaledwie dwieście kilometrów od granicy z Polską, stanowi ważny ośrodek kultury, nauki i sztuki w Niemczech. Miasto znane jest przede wszystkim z wszechobecnej muzyki, zarówno klasycznej, jak i współczesnej. W Lipsku znajduje się jedna z najwybitniejszych i najbardziej znanych na świecie opera (założona w 1693 roku) z niezwykłą Orkiestrą Gewandhaus. W mieście żyli i tworzyli swoje dzieła między innymi: Jan Sebastian Bach, Ryszard Wagner, Feliks Mendelsson, Johann Wolfgang von Goethe, Friedrich Schiller czy Robert Schumann. Bogata historia i tradycja, historyczne budowle zachowane w doskonałym stanie, liczne i atrakcyjne wydarzenia kulturalne, bardzo dobra baza noclegowa połączona z niskimi cenami wynajmu i kosztami utrzymania sprawiają, że polscy maturzyści coraz chętniej wybierają studia w Lipsku. W mieście obecnie funkcjonuje kilka uczelni wyższych, zarówno państwowych, jak i prywatnych. Uczelnie wyższe w Lipsku oferują przyszłym studentom nie tylko wysoki poziom nauki oraz indywidualne podejście, ale również przyjazną atmosferę. Ogromne znaczenie mają zajęcia praktyczne, które są warunkiem ukończenia większości kierunków. W Lipsku znajduje się między innymi Universitat Leipzig (jeden z najstarszych uniwersytetów w Europie), uczelnia techniczna i ekonomiczna HTWK (Hochschule fur Technik, Wirtschaft und Kultur Leipzig) czy Uniwersytet Muzyki i Teatru Feliksa Mendelssohna Bartholdy.

Uniwersytet Leipzig w Lipsku

Uniwersytet Leipzig w Lipsku został założony w 1409 roku dzięki współpracy książąt saskich Fryderyka I Kłótnika i Wilhelma II Bogatego na podstawie bulli antypapieża Aleksandra. Studia na Uniwersytecie ukończyło wiele znanych osobistości, takich jak między innymi Friedrich Nietzsche, Johann Wolfgang von Goethe czy Angela Merkel. Wykłady prowadzili natomiast zdobywcy Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki i chemii. Uczelnia, posiadająca czternaście różnych wydziałów i sto pięćdziesiąt instytutów, specjalizuje się głównie w kierunkach przyrodniczych. Ogromną popularnością cieszy się również wydział psychologii uznawany za jeden z najlepszych w Niemczech. Uczelnia umożliwia studiowanie wielu dyscyplin humanistycznych i społecznych przyrodniczych oraz nauk medycznych. Stanowi miejsce międzynarodowej współpracy w dziedzinie badań nauczania. Uniwersytet Leipzig prowadzi również wymianę studentów w ramach programu SOCRATES – ERASMUS. Większość zajęć prowadzona jest języku angielskim. W Lipsku znajduje się nawet Instytut Polski, który promuje polską markę. Ujednolicenie przepisów w zakresie szkolnictwa wyższego w całej Unii Europejskiej znacznie ułatwia złożenie dokumentów przez polskich studentów na wybranych kierunkach Uniwersytetu w Lipsku.

Koszty utrzymania w Lipsku

Koszty utrzymania i zakwaterowania w Lipsku są zaskakująco niskie w porównaniu z innymi, większymi miastami niemiecki, takimi jak chociażby Berlin, Monachium, Kolonia czy Fraknfurt nad Menem. Niewygórowane ceny podstawowych artykułów spożywczych, kosmetyków i środków czystości sprawiają, że większość studentów może swobodnie dysponować swoim stypendium i innymi środkami finansowymi bez konieczności rezygnowania z przyjemności. Średnie miesięczne wydatki na żywność wynoszą około 100 – 120 euro. Miasto oferuje studentom bogatą i rozbudowaną bazę zakwaterowania w atrakcyjnych cenach. Koszty wynajmu pokoju lub mieszkania „na mieście” zależą przede wszystkim od wielkości pomieszczenia oraz liczby wynajmujących osób. Przykładowo kawalerka w centrum Lipska kosztuje około 400 euro, zaś trzypokojowe mieszkanie około 900 euro. Do kosztów wynajmu należy doliczyć opłaty za internet, ogrzewanie czy śmieci. Największą popularnością cieszą się przede wszystkim akademiki zarówno publiczne, jak i prywatne, wśród których zdecydowanie wyróżnia się BaseCamp.

Komfortowe akademiki Lipsk –  BaseCamp

Prywatny akademik w Lipsku – BaseCamp – został zbudowany w niezwykle atrakcyjnej lokalizacji, a mianowicie w centrum miasta na Prager Strasse. Budynek znajduje się w otoczeniu oryginalnych budowli na miarę dwudziestego pierwszego wieku. Studenci bez problemu mogą stąd dotrzeć nie tylko do różnych uczelni, ale również do najdalej położonych punktów miasta. W ofercie prywatnego akademika BaseCamp w Lipsku znajduje się obecnie aż około czterystu nowoczesnych, przestronnych pokoi o bardzo wysokim standardzie. Studenci mają do wyboru między innymi:

  • apartament Cluster (dwupokojowy o powierzchni 34 – 57 m2 lub trzypokojowy o powierzchni aż 77 m2) z prywatną łazienką, pełni wyposażonym, funkcjonalnym aneksem kuchennym, z wygodnymi, podwójnymi łóżkami – idealny dla zgranej paczki przyjaciół;
  • Studio Base z kuchnią lub bez kuchni;
  • Studio Large z kuchnią lub bez kuchni – idealne dla dwóch osób;
  • Studio Accessible o powierzchni 35 m2 i przestrzeni dostosowanej do indywidualnych potrzeb osób niepełnosprawnych.

Każdy pokój oraz apartament posiada własną, estetyczną łazienkę zapewniającą prywatność, solidne i eleganckie meble do przechowywania niezbędnych rzeczy, komfortowe miejsce do nauki  i wygodne miejsce do spania z odpowiednią ilością łóżek do spania. Na terenie  akademika BaseCamp znajduje się aż czternaście wspólnych kuchni, gdzie studenci mogą samodzielnie lub razem z innymi lokatorami przygotowywać ulubione posiłki. Wspólne gotowanie pozwala nawiązywać jednocześnie nowe znajomości.

www.basecampstudent.com/pl/lokalizacje/niemcy/_lipsk/

Integracyjna przestrzeń

W prywatnym akademiku BaseCamp studenci mają do dyspozycji pokój cichej nauki, gdzie mogą wyciszyć się przed ważnym egzaminem. Na terenie obiektu znajdują się również siłownia, taras na świeżym powietrzu, pralnia, duży parking oraz…kino. Integracyjne, komfortowe przestrzenie umożliwiają przyjmowanie gości, organizowanie imprez studenckich prowadzonych przez profesjonalnego DJ czy relaks w gronie innych mieszkańców akademika BaseCamp.

Ile kosztuje pokój w BaseCamp?

Miesięczne koszty wynajmu pokoju lub apartamentu w prywatnym akademiku BaseCamp Lipsk wynoszą:

  • 435 euro (apartament Cluster);
  • 450 euro (Studio Base bez kuchni);
  • 495 euro (Studio Base z kuchnią);
  • 565 euro (Studio Large bez kuchni);
  • 595 euro (Studio Large z kuchnią, Studio Accessible).

W cenę pokoju, apartamentu oraz studio zostały wliczone wszystkie rachunki, dostęp do szybkiego, bezprzewodowego Internetu oraz dostęp do wszelkich udogodnień, jakie znajdują się na terenie obiektu (np. wynajem rowerów).

W nowoczesnym prywatnym akademiku BaseCamp panują idealne warunki nie tylko do codziennego funkcjonowania i zdobywania wiedzy, ale również rozwijania własnych pasji i nawiązywania nowych kontaktów.

Dodaj komentarz