Kotły kondensacyjne – jak to działa?

Comment

O nauce
ogrzewanie

Szukasz skutecznego sposobu na ogrzanie swojego domu? Masz już dosyć coraz wyższych rachunków za ciepło? Choć zimy są coraz łagodniejsze to jednak wydatki na ogrzewanie nadal należą do bardzo wysokich. Jednak mamy sposób na ich obniżenie. Wystarczy, że zamontujesz piec kondensacyjny.

Piec gazowy kondensacyjny – ile to kosztuje?

Na pierwszy rzut oka inwestycja w kocioł kondensacyjny wydaje się być pozbawiona finansowego sensu. To rozwiązania, które są wyraźnie droższe od innych produktów na rynku. Warto jednak pamiętać o tym, że zakup pieca to tak naprawdę dopiero początek wydatków. W codziennej eksploatacji liczy się przede wszystkim jego zapotrzebowanie na paliwo. I tu, kotły kondensacyjne wypadają po prostu świetnie.

Nie da się ukryć – ceny paliwa stale rosną. Dlatego, warto zainwestować w rozwiązanie, które pozwoli na możliwie niskie koszty eksploatacji. I właśnie takie są kotły kondensacyjne. Jak to możliwe, że są bardziej oszczędne w użytkowaniu niż inne rozwiązania? Opisujemy poniżej!

Kilka słów o kondensacji

Jak sama nazwa wskazuje, te urządzenia wykorzystują po prostu zjawisko kondensacji. Czyli – skraplania się pary wodnej, która znajduje się w spalinach. W kotłach, w których nie ma tego rozwiązania, duża część powstałej w trakcie spalania energii “idzie” w komin. Innymi słowy – piec musi wykonać więcej pracy by dostarczyć tę samą ilość ciepła.


Jeżeli słowo “kondensacja” kojarzy się Wam z chłodnymi porankami, to jesteście jak najbardziej na dobrej ścieżce. Para wodna, która zawarta jest w otaczającym nas powietrzu zamienia się po prostu w wodę. Skutkiem tego, często zauważyć powstające na trawie lub liściach krople rosy. 

piec kondensacyjny ogrzewanie w domu

Piec kondensacyjny

Czy wiesz o tym, że to samo zjawisko wykorzystane zostało w technice grzewczej? W piecach kondensacyjnych, para wodna, która znajduje się w spalinach, jest zamieniana w energię, która jest z kolei przesunięta do instalacji centralnego ogrzewania. 

Co to daje? Taki piec kondensacyjny ma znacznie wyższą sprawność niż inne urządzenia. Skutkiem tego, użytkownik posiadający takie rozwiązanie w swoim domu zapłaci za ogrzewanie wyraźnie mniej. 

Kotły kondensacyjne – co je wyróżnia?

Przede wszystkim bardzo wysoka sprawność. Piece tego rodzaju mają sprawność nawet do 94%. Czyli – praktycznie w całości wykorzystują zawartą w paliwie energię. 

Ponadto, piece kondensacyjne są też wyjątkowo przyjazne dla środowiska. Emisja szkodliwych substancji jest tam znacznie niższa niż w innych rozwiązaniach. Wybierając takie źródło ogrzewania możesz mieć więc pewność, że nie tylko zapewniasz sobie tanie ciepło, ale i robisz to w sposób maksymalnie przyjazny dla środowiska.

Kupujesz raz – korzystasz przez lata!

Zakup pieca grzewczego to całkiem spora inwestycja. Wybierając kotły kondensacyjne możesz mieć pewność, że jest to zakup na naprawdę wiele lat. W urządzeniach tego rodzaju stosowane są specjalne wymienniki ciepła. Wykonane są one ze stopu aluminium i krzemu. Taka mieszanka jest dodatkowo wzmocniona magnezem, skutkiem czego cały materiał jest niezwykle trwały. 

Takie wymienniki są przede wszystkim odporne na korozję, która mogłaby powstać w wyniku kontaktu z kondensatem. Nie ma tu ryzyka, że ulegną uszkodzeniu nawet po długim czasie eksploatacji.

kotły kondensacyjne do ogrzewania

Cicha praca


Ważną zaletą pieców gazowych kondensacyjnych jest ich wyjątkowo cicha praca. To ma ogromne znaczenie dla jakości życia domowników. Tradycyjne piece, które potrafiły dosyć głośno pracować w samym środku nocy to niemałe utrapienie. Wybierając kocioł kondensacyjny możesz jednak mieć pewność, że tego problemu nie będzie.


Ładny design


Niby piec grzewczy jest elementem typowo użytkowym, ale jego wygląd też ma znaczenie. Przykładowo, kotły kondensacyjne firmy Bosch mogą być wykonane ze szkła tytanowego bądź hartowanego. Do wyboru są fronty w kolorze czarnym lub białym. Dzięki temu, z łatwością dopasujesz wygląd pieca grzewczego to pozostałych elementów w swoim domu. A przecież taka spójność też ma ogromne znaczenie dla komfortu życia.

Więcej tutaj: https://www.junkers.pl/produkty/kotly/kotly-kondensacyjne/

Dodaj komentarz