Emigracja – czy to nadal się opłaca?

Comment

O nauce

Czasy, gdy zagranicę jechał praktycznie każdy należą już chyba do przeszłości. Nie oznacza to jednak, że wyjazd poza Polskę przestał być już dobrą opcją. Zastanówmy się kiedy emigracja może stać się całkiem ciekawym rozwiązaniem. 

Rzecz polega na tym, że właściwie nie da się jasno odpowiedzieć czy to nadal się opłaca. Takie działanie, choć ma mnóstwo zalet, to z drugiej strony potrafi być uciążliwe – nie ma co ukrywać, że wyprowadzka poza Polskę potrafi być bardzo problematyczna, a już szczególnie dla tych, którzy są przyzwyczajeni do polskiej rzeczywistości. Owszem, wyjazd zagranicę ma cały szereg zalet, jakie trudno przecenić. Zatem – zastanówmy się kiedy warto rozważyć wyjazd do innego kraju i jakie to ma zalety. 

Praktyka w języku obcym

Chcesz nauczyć się niemieckiego? Albo duńskiego? Emigracja do kraju, w którym ten język jest oficjalnym, to najlepszy sposób na płynne opanowanie języka obcego. Zwykle zamieszkujesz tam pośród ludzi, którzy po polsku nie powiedzą nic. Załatwienie różnych spraw oznacza konieczność używania tego języka. Skutkiem tego, praktykujesz swoją znajomość i opanowujesz język do perfekcji.

Zagraniczna praktyka

Pieniądze są niezłe, ale o tym za chwilę. Bo praca zagranicą to przede wszystkim określone doświadczenie zawodowe. Czy to podejście do pracy czy też wreszcie unikalna wiedza, którą zdobędziesz pracując zagranicą – gdy wybierasz emigrację, to praktycznie na pewno wsiąkniesz w te zachodnie standardy. Jakie to ma znaczenie? Może Ci się to potem przydać przy zatrudnianiu się w Polsce. Ów mityczny Zachód oraz zdobyte tam doświadczenie wciąż jest sporym plusem dla wielu firm działających w Polsce.

Lepsze pieniądze

Polska ma daleko do strefy euro i w zasadzie nie wiadomo czy kiedykolwiek dołączy. Tak długo jak nie będziemy używać europejskiej waluty, dopóty emigracja będzie tak popularna. Dlaczego? Rzecz polega na tym, że wspólna europejska waluta jest znacznie silniejsza od złotówki. To oznacza, że jeżeli wyjeżdżamy zagranicę to zarobimy znacznie więcej niż w Polsce. 

A dochodzi jeszcze kolejny argument. Zagranicą zwykle wystarczy niewielka wypłata by się bez problemu tam utrzymać. Nawet w drogich krajach. A jak wszyscy wiemy, w Polsce przy zarobkach na poziomie minimalnej stawki krajowej potrafi być raczej kłopotliwe.

Warto też pamiętać o tym, że pracując zagranicą możemy zbudować sobie całkiem spore oszczędności – te środki możemy potem wykorzystać na życie w Polsce. Słowem – poziom życia jest znacznie lepszy!

Dodaj komentarz