Odetchnij pełną piersią

Comment

O nauce

Oddychanie to proces nieustanny, odbywający się bez naszej świadomości. Od niego zależy prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu. To jak oddychamy wpływa na nasze samopoczucie i zdrowie. Jeżeli będziemy robić to świadomie, ma on działanie terapeutyczne – uśmierzy ból, poprawi nastrój, a nawet pomoże w leczeniu depresji.

Co można wyczytać z oddechu?

Eksperci twierdzą, że gdy poznamy język oddechu, łatwiej zrozumieć swoje emocje i na nie wpływać. Krótki i szybki świadczy o tym, że jesteśmy zdenerwowani, zestresowani lub spięci. Długi i powolny oznacza komfort, pewność siebie w danej sytuacji. Oddechem możemy poprawiać złe samopoczucie. Przy trudnym doświadczeniu nasz układ układ nerwowy reaguje natychmiast. Duszność, drżenie rąk, potliwość, napięcie mięśni to oznaki stresu. Warto zacząć oddychać świadomie i dzięki temu pozwolić się uspokoić. 

Po sposobie oddychania, lekarz jest w stanie ocenić stan zdrowia pacjenta. Płytki oddech to nie tylko oznaka stresu, to także objaw astmy lub problemu z płucami. Wiele osób cierpiących na te schorzenia, nie jest ich świadoma, a trzeba wiedzieć, że skracają one życie o nawet 10 lat. Dzieje się tak, ponieważ problemy z oddychaniem składamy na przemęczenie, wiek, słabą kondycję fizyczną czy używki. A istnieje proste, bezbolesne badanie pojemności płuc i przepływu w nich powietrza – spirometria. Po czterdziestym roku życia, każdy powinien je robić co dwa lata, osoby palące papierosy oraz mieszkańcy terenów szczególnie narażonych na smog częściej.

Sztuka oddychania

Osoba dorosła powinna wykonywać od 10 do 12 głębokich wdechów na minutę. W ten sposób można uzyskać najlepsze dotlenienie organizmu. Nie tylko stres przyczynia się do płytkiego oddychania. Przyczyniają się do tego złe także nawyki oddechowe wynikające z postawy ciała lub blokady emocjonalnej. A trzeba wiedzieć, że długie, głębokie oddechy dotleniają organizm dziesięć razy bardziej.  Warto więc przykładać większą wagę do sposobu wentylowania ciała. Najlepiej oddychać przez nos, ponieważ w ten sposób możemy się ochronić przez bakteriami i wirusami. Ta droga oddychania wymusza na nas wolniejsze tempo, a dostarczane powietrze jest oczyszczone, cieplejsze i nawilżone. 

Korzyści ze świadomego oddychania

Wiemy już, że oddychanie wpływa na nasze samopoczucie i pomaga się uspokoić. Naukowcy odkrywają coraz to nowe korzyści. Świadome natlenianie organizmu poprawia przemianę materii i spalanie tkanki tłuszczowej. Ponadto wzmacnia odporność, wygładza zmarszczki, rozświetla cerę. Udowodniono także, że właściwe oddychanie uśmierza ból, pobudza produkcję endorfin i opoidów – naturalnych substancji przeciwbólowych. 

Dodaj komentarz