Po książki sięgamy najczęściej z dwóch powodów. Szukając oderwania od rzeczywistości lub…z przymusu (bo znajomości ich treści wymagają od nas pracodawcy lub nauczyciele). Czy jednak czytanie to coś więcej niż relaks lub obowiązek? Oczywiście, że tak. Oto kilka dowodów na potwierdzenie tej tezy.
Czytając obniżamy poziom stresu
Nie ma przy tym znaczenia, po jaki rodzaj literatury sięgamy. Chodzi raczej o czynność, która zajmuje nasze myśli, angażuje i odsuwa od nas nieprzyjemne doznania.
Dzięki książkom poprawiamy swoją pamięć
W trakcie lektury śledzimy pojawiające się w niej wątki. Zdobywamy nowe informacje. Staramy się zapamiętać imiona bohaterów czy różnego rodzaju pojęcia. W tym samym czasie w naszym mózgu formułują się nowe synapsy, te istniejące ulegają wzmocnieniu.
Książki dostarczają nam inspiracji
Motywują do działania. Czasami powodują, że chcemy nauczyć się czegoś nowego. Zachęcają do odwiedzenia nowych miejsc bądź poszukania informacji na ich temat w innych źródłach. Niekiedy stają się zaczątkiem nowej pasji.
Poprzez czytanie rozwija się nasza wyobraźnia
Odpowiedzialna jest za nią prawa półkula mózgowa. To właśnie ona zostaje pobudzona do większej aktywności w trakcie, kiedy zapoznajemy się z lekturą danej pozycji. Dzieje się tak, ponieważ czytając budujemy sobie w głowie pewne obrazy – miejsc, ludzi czy pojęć.
Czytając poszerzamy nasze słownictwo
Bywa, że autorzy książek – zwłaszcza tych opartych na faktach lub poradników – posługują się specyficzną terminologią. Tym samym my zaznajamiamy się z nowymi pojęciami. Kiedy indziej odświeżamy te dawno już nieużywane lub zapomniane.
Dzięki książkom zyskujemy nowych znajomych
I nie mówimy tu o fikcyjnych postaciach czy ulubionych bohaterach, ale o realnych osobach. Można je poznać przystępując do grup czytelniczych obecnych w mediach społecznościowych lub też wybierając się na modne i dość popularne targi książkowe czy spotkania z autorami.
Książki spowalniają starzenie mózgu
Im więcej czytamy, tym mniejsze ryzyko, że dopadnie nas Alzheimer lub inne problemy z pamięcią.
Czytanie powoduje, że stajemy się bardziej wrażliwi na piękno
Osoby, które lubią czytać częściej interesują się ogólnie pojętą sztuką. Na przykład chętniej odwiedzają galerie lub same podejmują działania twórcze – piszą, malują, rysują, fotografują, wykonują prace ręczne.
Niektóre z gatunków literackich pobudzają nasze zdolności logicznego rozumowania
Taki wpływ wykazują m.in. thrillery psychologiczne oraz dobre kryminały – jednym słowem książki, w których mamy zagadkę do rozwiązania i staramy się sami wpaść na jej rozwiązanie.
Na koniec warto dodać, że czytanie to panaceum na problemy ze snem. Kilka stron przeczytanych w łóżku, jest o wiele skuteczniejsze niż tabletki czy przeglądanie przysłowiowych „stron ze śmiesznymi kotami”.