Ford KA – chcesz kupić to auto? Sprawdź na forum czy warto

Comment

O nauce
ford ka wnętrze

Ford KA to auto, które może poszczycić się bardzo długą obecnością na rynku. Pierwszy model wypuszczono w 1996 roku. Już wtedy wiele wskazywało, że ten niewielki zwrotny samochodzik miejski, zyska uznanie wśród kierowców. Jego popularność od lat utrzymuje się na tak samo wysokim poziomie. Świadczy o tym, chociażby spore grono zainteresowanych nabyciem używanych modeli. Za co właściwie użytkownicy pokochali ten pojazd? I jakie oceny zdobywa Ford KA na forum? Ta wiedza pozwoli Ci podjąć właściwą decyzję o zakupie.

Ford KA – historia modelu

Mówiąc o Fordzie KA, mamy na myśli samochód miejski z segmentu A. Jego prototyp zaprezentowano w 1994 roku na targach motoryzacyjnych w Genewie. Dwa lata później trafił do sprzedaży. Produkcja tego modelu trwała do maja 2016 roku. W tym czasie powstały trzy generacje Forda. Przy czym KAI i KAII zaliczają się do segmentu A, zaś KAIII to segment B. Największym sukcesem okazała się pierwsza z nich, która niemal natychmiast zyskała miano najpopularniejszego auta na rynku, zwłaszcza na Wyspach Brytyjskich, a w 1997 roku zajęła drugą pozycję w plebiscycie Europejski Samochód Roku. Ponadto samochód ten dwukrotnie doczekał się wypuszczenia wersji specjalnie dostosowanej na potrzeby wewnętrznego rynku. Krajem gdzie się pojawiły była Brazylia. Modele, jakie powstały w tamtejszym oddziale marki, różniły się znacznie od europejskiego odpowiednika. Dotyczyło to Forda KA pierwszej i drugiej generacji. Warto też wspomnieć, że KAI i KAII były wytwarzane w tyskich zakładach marki, zaś KA III powstawał w Indiach i Brazylii.

Kilka słów o specyfikacji tego samochodu.

Auto charakteryzuje odważna stylistyka, dzięki czemu nie pozostaje niezauważone na ulicy. Uwagę zwraca nie tylko kształt karoserii. Model wyposażony został w elipsoidalne reflektory, trzyczęściowe zderzak. Posiada też owalne wnętrze. Warto też wspomnieć, że na rynek wypuszczono również wersje z lakierowanymi zderzakami w kolorze nadwozia. Niestety rozwiązanie to okazało się mało praktyczne, ponieważ szybko pojawiały się na nich rysy i znać było każde wgniecenie. Pozostano więc przy opcji szarego tworzywa.

Mimo zaledwie 3,62m długości, czyli dość niewielkich rozmiarów samochód zapewnia naprawdę komfortową jazdę. Kierowca, jak i osoba podróżująca z przodu odczuwają to najwyraźniej.

Rodzaj silnika

Jako typowe auto miejskie Ford wyposażony został w stosunkowo niewielki silnik. Początkowo na rynku dostępne były jedynie modele z jednostką napędową o pojemności 1,3l – znaną z Fiesty. Trwało to do 2002 roku. Jednak z czasem pojawiły się również wersje z silnikiem 1,6l. Obydwa oferują jednak takie same możliwości. Przede wszystkim łączą efektywność z ekonomicznością, czyli ich budowa i działanie gwarantują mniejsze zużycie paliwa. To z kolei przekłada się na mniejsze koszta eksploatacji.

Kwestie bezpieczeństwa

Producenci dołożyli wszelkich starań, aby auto mogło zagwarantować również jak najbardziej bezpieczną podróż. W ten sposób Ford realizuje również ideę Programu Bezpieczeństwa Dynamicznego (w skrócie DSE). Oznacza to w praktyce zastosowanie elementów bezpieczeństwa czynnego oraz biernego. Do pierwszej kategorii zaliczają się m.in.: nowoczesny układ hamulcowy, reflektory o wzmocnionej mocy czy zoptymalizowane pod względem dynamicznym zawieszenie. Drugi rodzaj użytych zabezpieczeń stanowią m.in.: wzmocniona konstrukcja nadwozia; elementy przytrzymujące pasażerów oraz samego kierowcę w miejscu, co ma na celu zminimalizowanie obrażeń w czasie ewentualnego wypadku czy poduszki ochronne, które uruchamiają się tylko w momencie zderzenia czołowego bądź ukośnego pod kątem 30 stopni od kierunku jazdy na wprost. W sprzedaży dostępne są również modele, na których wyposażeniu znalazły się dodatkowo: ABS – układ przeciwblokujący hamulców oraz EBD – elektroniczny układ rozdziału siły hamowania.

Opcje dodatkowe

Ford KA dostępny jest także w wersjach limitowanych. Dla właściciela oznacza to bogatsze wyposażenie jak na przykład podgrzewane szyby czy manualna klimatyzacja. Tym sposobem model zyskuje jeszcze bardziej na wartości.

Za co użytkownicy cenią Forda KA?

Duże podobieństwo do Fiata 500 powoduje, że jego właściciele nie mają większych problemów z dostępem do tańszych części zamiennych.

Pojazd ten zyskał popularność głównie za sprawą nietypowego rozwiązania, jakim jest nadwozie z charakterystycznie zaznaczonymi nadkolami stanowiącymi część zderzaków. Ponadto zaimponował on wyjątkowymi wrażeniami podczas jazdy. Umożliwiają to takie rozwiązania jak:

  • rozstawione w narożnikach nadwozia koła – powoduje to, że samochód pokonuje zakręty z niezwykłą lekkością;

  • pięciostopniowa mechaniczna skrzynia biegów – jej konstrukcja zapewnia płynną zmianę biegów;

  • hydrauliczny układ włączania sprzęgła – działa bez konieczności używania zbyt dużej siły.

Kierowcy chwalą sobie również fakt, że auto dość szybko przyspiesza. Pozwala to na czerpanie prawdziwej przyjemności i radości z jazdy.

Użytkownicy podkreślają też, że jest to auto dość ciche. Wnętrze charakteryzuje się niskim poziomem hałasu, nawet przy dość szybkiej jeździe.

Ogromnym plusem, jaki jest przypisywany Fordowi to stosunek ceny do jakości.

Posiadacze tych aut zwracają też uwagę na niewysokie koszta ewentualnych napraw. Ma to związek z faktem, iż pojazdy są wolne od poważniejszych wad konstrukcyjnych. Właścicieli cieszy również wysokie podobieństwo z Fiatem, co wpływa na dostępność części zamiennych i pozwala w praktyce na jeszcze tańsze naprawy. Ważne jest również, że w razie wystąpienia awarii, jej usunięcie można zlecić nawet drobnemu warsztatowi.

Ford KA – użytkownicy forum zdradzają czy warto go kupować?

Ze względu na niewielkie gabaryty Ford KA powinien skusić głównie spragnionych wygody mieszczuchów.

Stając przed dylematem, czy ten model to dobry zakup, warto posiłkować się wiedzą posiadaczy. Ci chętnie dzielą się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami w sieci. Informacji takich najlepiej szukać na specjalnie utworzonych do tego celu miejscach, jak na przykład to forum: https://samochody.mojeauto.pl/ford/forum/ford_ka.html , z którego można się dowiedzieć jak wysoką notę otrzymał Ford KA wśród użytkowników. Oceny dotyczyły takich ważnych dla kierowców elementów jak: sposób prowadzenia, wydajność silnika, poziom komfortu jazdy oraz awaryjność.

Wiedza, jaką można tu znaleźć pozwala też na stworzenie listy zalet tego modelu. Oto najważniejsze z nich:

  • dynamiczność, zwrotność i doskonałe trzymanie się drogi;

  • niewielkie gabaryty, co przekłada się na łatwość poruszania szczególnie po mieście i ma znaczenie, gdy szukamy miejsca parkingowego;

  • szybkie przyspieszenie i wysokie osiągi;

  • wygoda;

  • rzadkie awarie – dość łatwe w diagnostyce, jak i naprawie.

Łatwość prowadzenia, estetyka wnętrza, atrakcyjny design, ergonomiczne rozwiązania – to z kolei plusy na jakie zwracają uwagę posiadaczki Forda KA.

Rocznik ma znaczenie

Przy zakupie Forda – głównie używanych wersji – należy kierować się również jego rocznikiem. Użytkownicy polecają modele wypuszczane po 2001 roku ze względu na bogatsze wyposażenie, jak i trwalsze oraz lepsze materiały wykończeniowe.

Dla kogo będzie to najlepszy zakup?

Na zakup auta powinni zdecydować się przede wszystkim młodzi lub świeżo upieczeni kierowcy, którzy szybko docenią jego możliwości szczególnie na krętych i zygzakowatych drogach. Model ten będzie też doskonałym wyborem dla kobiet. Z pewnością nie pozostaną one obojętne wobec osobliwego uroku, jakiego nie można mu odmówić. Niewielki rozmiar, zwrotność i niezawodność czynią z niego z kolei auto idealne dla każdego wygodnego mieszczucha. Niestety z racji na dość mało pakowny bagażnik i niezbyt dużo wolnej przestrzeni dla pasażerów, nie poleca się go dużym rodzinom. Z kolei niska cena, jak i małe koszta eksploatacji powodują, że śmiało może po niego sięgnąć student, marzący o własnych czterech kółkach. Auto z pewnością go nie zawiedzie i bez trudu będzie mógł nim wyjechać na miasto, szybko dotrzeć na uczelnię, do pracy lub akademika.

Słowem podsumowania: każdy kto rozważa zakup Forda KA powinien się na niego zdecydować. Na korzyść decyzji przemawiają: niska cena, duży wybór modeli, ekonomiczność i niezawodność. Dodając do tego niebanalny wygląd, wydajność i łatwe prowadzenie możemy być pewni, że dokonujemy naprawdę dobrego wyboru.

Dodaj komentarz