Jej wyjątkowe właściwości oraz walory estetyczne sprawiły, że zajmuje wysokie miejsce na liście najbardziej popularnych materiałów budowlanych wykończeniowych. Zdobi tarasy, schody, podjazdy oraz teren wokół naszych domów. Surowiec, o jakim mowa to kostka brukowa. Dzisiaj podpowiemy w jaki sposób o nią należycie dbać, czyli na czym polega i dlaczego tak ważna jest właściwie przeprowadzana impregnacja kostki brukowej.
Plusy kostki brukowej
Wykonane z niej powierzchnie przyciągają uwagę. Powodują, że dany obszar nabiera estetyki. Dzięki bogatej gamie kolorystycznej, jak i kształtów oraz rozmiarów świetnie komponuje się z dowolną przestrzenią. Jednak to nie jedyne zalety, dzięki którym jest tak chętnie wybierana. Na jej korzyść przemawia także wyjątkowa trwałość. Materiał ten jest odporny na czynniki zewnętrzne (mróz, palące słońce, bardzo zmienne temperatury i warunki atmosferyczne), ale i uszkodzenia mechaniczne. Stąd też jej częsta obecność na podjazdach dla cięższych pojazdów czy sprzętu. Jest też łatwa w montażu. Jej ważną zaletę stanowi wysoka wodoodporność, co ma związek zarówno z budową samej kostki, jak i tym, że jest ona poddawana procesowi hydrofobizacji.
Jak należy o nią dbać?
Mimo, iż surowiec ten wydaje się być niezniszczalny, musimy o niego odpowiednio zadbać. W przeciwnym wypadku zamiast zdobić nasze podwórko, będzie je tylko szpecił. Sporo ryzykujemy też, że straci swoje właściwości.
Najważniejszą czynnością, która pomoże nam tego uniknąć jest impregnacja kostki brukowej. Zadanie to można wykonać samodzielnie. Trzeba jednak odpowiednio przygotować się do jej poprawnego przeprowadzenia.
Impregnacja kostki brukowej – krok po kroku
Najistotniejszym elementem całego procesu jest dobór właściwego preparatu. Ten krótki poradnik: https://www.semmelrock.pl/warto-wiedziec/porady-eksperta/impregnaty-kostki-brukowej-jak-sie-przygotowac-i-czym-impregnowac-kostke-brukowa/ podpowiada, że mamy do swojej dyspozycji dwa rodzaje tego środka. Pierwszy to preparat bezbarwny. Polecany do kostki nowej oraz bez wyraźnych śladów uszkodzenia. Drugi to preparat barwiący. Malowanie kostki brukowej zaleca się natomiast w przypadku, kiedy chcemy odświeżyć wykonaną z niej powierzchnię lub zmienić jej wygląd bez konieczności demontażu. Kolorowe preparaty impregnacyjne rekomendowane są też do kostki mocno zużytej oraz uszkodzonej. Krok drugi to przygotowanie nawierzchni. Musimy zrobić to jak staranniej. Najpierw należy ją omieść i usunąć resztki roślin czy ziemi. Następnie dokładnie umyć. Krok trzeci właściwy przeprowadzamy po dokładnym wyschnięciu kostki i polega ona na nałożeniu wybranego preparatu.
Poradnik, do którego Was odsyłamy podpowiada też, że jednorazowa impregnacja kostki brukowej to jedynie strata czasu i pieniędzy. Pożądany efekt przyniesie jedynie systematyczne jej wykonywanie. Najlepiej raz na rok lub w zależności od stanu zużycia i potrzeb. Idealna pora roku to wiosna lub jesień. Dowiecie się z niego również, dlaczego w ogóle należy ją przeprowadzać.