Ford mustang – kultowe auto

Comment

O nauce

Wiele osób zapytanych jaki samochód jest najbardziej kultowy, kojarzący się z wolnością i USA bez wahania odpowie Ford Mustang. Auto, które powstało w 1964 roku do dziś jest jednym z chętniej wybieranych modeli Forda.

Ford Mustang – historia

Początkowo miał być jedynie autem sportowym, które będzie raczej niedostępne dla osób o średnich dochodach. Jednak z czasem zarobki ludzi rosły, a zapotrzebowanie na eleganckie, sportowe auta było coraz większe. Ten samochód  miał się kojarzyć z niezależnością, wolnością i swobodą. Do dziś przywodzi na myśl dokładnie te skojarzenia, które mieli twórcy modelu jak i symbolu samochodu – mustanga, czyli dzikiego konia z prerii Ameryki Północnej.

Ford Mustang zmieniał się na przestrzeni lat, jednak zawsze pozostawał autem luksusowym. Ciekawą innowacją było to, że w modelach z lat 60. I 70. klient mógł dostosować wóz do swoich potrzeb za pomocą wielu akcesoriów oraz części miał do wyboru m.in. różne wersje silników, skrzyni biegów, wzory kołpaków i felg.

Na przestrzeni lat Mustang przechodził wiele modernizacji, udoskonaleń, zmieniała się jego karoseria, montowane silniki, ilość koni mechanicznych oraz wyposażenie, jednak jedno pozostało takie same – sława kultowego samochodu wykreowana w pierwszych spotach reklamowych z 1964 roku.

Kultura a Ford Mustang

Samochód stał się kultowy również za sprawą kina, występował wielu filmach np. w serii z Jamesem Bondem –,, Diamenty są wieczne”, w filmie ,,60 sekund”, w którym możemy oglądać kultowe sceny wyścigów i kradzieży luksusowych aut. Ford Mustang pojawiał się w teledyskach czy grach komputerowych np. ,,Need For Speed: Underground”.

Sportowa sylwetka auta, piękne wykończenie wnętrza, duży silnik o niezawodnej mocy to wyznaczniki sportowego, kultowego auta, które rozpoznamy bez trudu.

Dodaj komentarz