Jod – cenny pierwiastek znad Bałtyku

Comment

O nauce

Sekretem morskiego klimatu jest jod, który przyciąga setki turystów, co roku nad polskie morze. Czy rzeczywiście jod wpływa na zdrowie oraz lepsze samopoczucie? Czy faktycznie Morze Bałtyckie oferuje go najwięcej?

Jod i jego wpływ na organizm człowieka

Jod jest pierwiastkiem występującym w przyrodzie, szczególnie w wodzie morskiej oraz solankach. Gleba z okolic nadmorskich jest najbardziej bogata w ten pierwiastek. Czym dalej od morza, tym gleby są w niego uboższe. Jod znaleźć możemy również w produktach spożywczych pozyskiwanych i uprawianych na terenach bogatych w ten pierwiastek, jak np. ryby, owoce morza, mleko, jaja, warzywa. Są to jednak ilości niepokrywające dziennego zapotrzebowania człowieka. Niedobory jodu mogą prowadzić do wielu chorób i dolegliwości. Odpowiada on przede wszystkim za prawidłową pracę tarczycy, której hormony biorą udział w procesach odpowiedzialnych za prawidłową pracę mózgu i funkcji intelektualnych, wzrost, przemianę materii, układ rozrodczy, układ nerwowy oraz pracę serca. Gdy organizm ma za mało jodu czujemy się zmęczeni, rozdrażnieni, maleje nasza odporność na stres, cierpi skóra, włosy oraz paznokcie. U dzieci niedostatek jodu zmniejsza zdolność koncentracji, przyswajania wiedzy, spowalnia rozwój psychofizyczny.

3823643007_f3facee2b9_b

Jod nad Bałtykiem

Powszechnie uważa się, że najwięcej jodu w Europie znajduje się u wybrzeży Morza Bałtyckiego. Tak naprawdę jod znajduje się nad każdym morzem, jednak nad Bałtykiem jest większa prędkość wiatru i wyższe fale (podobnie, jak nad innymi północnymi morzami). Rozbijające się o brzeg fale rozpylają zdrowotny morski aerozol. Największa jego zawartość znajduje się w pasie do 300m od linii brzegowej. Wyraźne stężenie jodu występuje tak naprawdę w wąskim pasie nadbrzeżnym liczącym około 6 km. Nie oznacza to jednak, że wyjazdy nad morze w poszukiwaniu jodu są przereklamowane. Spacery w nadmorskim klimacie nie tylko poprawiają samopoczucie, ale wspomagają leczenie chorób wywołanych niedoborami jodu. Najwięcej jodu jest w dni sztormowe i wietrzne, a zatem szczególnie polecane są wyjazdy nad morze zimą, jesienią oraz wczesną wiosną. 351022859_8dee4e2950_b

6096173232_fbe520e893_b

Ludzie mieszkający nad morzem zdrowsi od innych

Badania przeprowadzone w Wielkiej Brytanii wykazały, że ludzie żyjący bliżej wybrzeża cieszyli się lepszym zdrowiem od pozostałych. Nie można oczywiście uogólniać. Gdyby jod był jedynym czynnikiem wpływającym na nasze zdrowie i życie, to mieszkańcy nadbałtyckich miejscowości żyli by znacznie dłużej od mieszkańców pozostałych regionów polski i nie cierpieli na choroby wywołane niedoborami jodu. Na stan zdrowia wpływ ma uprzemysłowienie regionu, stężenie spalin, zanieczyszczenie środowiska. Okazuje się jednak, że dzieci wychowujące się na terenach nadmorskich są odporniejsze od rówieśników z innych miejscowości, a dorośli wykazują mniejszą podatność na stres i choroby na tle nerwowym. Mieszkańcy centralnej i południowej Polski nie są jednak na straconej pozycji, gdyż dieta zawierająca produkty bogate w jod będzie przynosiła te same korzyści.

Dwutygodniowe wakacje nad morzem na pewno nie zaspokoją całorocznego zapotrzebowania w jod, ale wspomogą regenerację organizmu i sprawią, że wrócimy wypoczęci.

Źródło zdjęć: www.foter.com

 

Dodaj komentarz