Wyspa Okinawa – sekret długowieczności

Comment

O nauce

Zagubiona na Oceanie Spokojnym Wyspa Okinawa od lat fascynuje naukowców i to nie ze względu na swój klimat, czy rafy koralowe, ale z powodu jej mieszkańców, którzy cieszą się niewiarygodnie długim życiem i dobrym zdrowiem. Jaki sekret skrywa wyspa?

Długowieczni mieszkańcy wyspy

Japończycy zamieszkujący Wyspę Okinawa są szczupli i zdecydowanie rzadziej zapadają na raka i choroby serca w porównaniu z innymi narodami, a co najważniejsze na 100 tysięcy mieszkańców przypadają aż 33 osoby, które przekroczyły magiczny wiek 100 lat. Naukowcy przeanalizowali styl życia, dietę oraz geny grupy 900 stulatków. Badania wykazały, że nie istnieje żaden gen, ani magiczny składnik mikroklimatu wyspy odpowiedzialny za długowieczność, a wpływ na zdrowie i długie życie Japończyków ma jedynie niskokaloryczna dieta.

Eliksir młodości prosto z Okinawy

Dieta mieszkańców Okinawy, to połączenie kuchni japońskiej, chińskiej oraz tajwańskiej, której podstawę stanowią ryby, soja, pełnoziarnisty ryż, owoce oraz warzywa. Mieszkańcy spożywają bardzo mało ciężkostrawnych potraw i piją dużo zielonej herbaty. Na ich stołach niezwykle rzadko pojawia się mięso, alkohol oraz słodycze. Na wyspie raczej nie pije się mleka oraz nie spożywa serów,  jednak mimo to mieszkańcom nie brakuje wapnia, gdyż czerpią go z soi, ryb, zielonych alg morskich oraz warzyw. Ryby pojawiają się na talerzach mieszkańców Okinawy nawet trzy razy dziennie, a jak wiadomo są one źródłem kwasów omega 3. Największym atutem diety okinawskiej jest różnorodność oraz występowanie produktów bogatych we flawonoidy, będących skuteczną ochroną przed wolnymi rodnikami. Źródłem flawonoidów jest zielona herbata, nasiona soi, nasiona lnu, kakao, aronia, żurawina, maliny, truskawki, jeżyny, owoce cytrusowe oraz czerwone wino. Istotne jest to, że Japończycy z Okinawy jedzą po woli, celebrując każdy posiłek i nie przejadają się. Poza tym ludzie na Okinawie prowadzą spokojny tryb życia, chętnie zażywają ruchu, dużo spacerują i mają optymistyczne nastawienie do świata.tea-1040677_1920 sushi-748132_1920 meal-843230_1920

Nie ma cudownego eliksiru na wieczną młodość i długie życie, ale śladem mieszkańców Okinawy można zadbać o zdrowie wprowadzając właściwe nawyki żywieniowe, zażywając ruchu na świeżym powietrzu oraz wprowadzając zwyczaje pozwalające na właściwe rozładowanie stresu.

Źródło zdjęć: www.pixabay.com

Dodaj komentarz