Kominek – jaki wybrać?

Comment

O nauce

Zdarza się, że niektórzy rezygnują zupełnie z kominka budując dom jednorodzinny, jednak zdecydowana większość się na niego decyduje. Nic dziwnego. W końcu kominek jest sercem domu. Ogień kojarzy się bowiem z ciepłem domowego ogniska. Tylko jaki kominek wybrać?

www.pixabay.com

Ogrzewanie domu i wody użytkowej

Pierwsze pytanie, na jakie trzeba sobie odpowiedzieć jeszcze na etapie projektu dotyczy tego, czy chcemy traktować kominek jako doraźne źródło ciepła, czy raczej wolimy, aby służył on za główne źródło grzewcze. W pierwszym przypadku dom wyposażony jest najczęściej w dwufunkcyjny kocioł gazowy centralnego ogrzewania, a kominek spełnia funkcję dekoracyjną i służy wyłącznie jako okazjonalne dogrzanie. W drugim przypadku kominek przejmuje rolę kotła, podgrzewa wodę użytkową oraz rozprowadza ciepło do wszystkich pomieszczeń.

www.pixabay.com

Kominek stalowy, czy żeliwny

Decydując się na zakup kominka mamy do wyboru wkłady stalowe oraz żeliwne. W przypadku wkładów stalowych mamy dużo większy wybór kominków, jeśli chodzi o wygląd i gabaryty. Jeśli chcemy mieć kominek narożny, czy nawet trzyszybowy, to w przypadku wkładów stalowych nie ma z tym najmniejszego problemu. W przypadku wkładów żeliwnych, z uwagi na ich masę nie mamy już możliwości zastosowania pewnych rozwiązań przeznaczonych do lżejszych kominków. Wkłady żeliwne mają jednak jedną zasadniczą zaletę, a mianowicie dłużej utrzymują ciepło i mają znacznie bardziej wytrzymałe ruszta, które z biegiem czasu, pod wpływem temperatury nie ulegną zniszczeniu.

www.pixabay.com

Kominek wolnostojący, czy wkład

Aranżując wnętrze trzeba się zastanowić, czy chcemy zastosować wkład kominowy wraz z klasyczną obudową, czy też wolimy kominek wolnostojący. Wybór wolnostojących kominków jest również bardzo duży i w zależności od stylu, jaki panuje we wnętrzu można zastosować różne rozwiązania. Producenci kominków oferują wolnostojące kozy o nowoczesnym designie, jak również piece kaflowe, które idealnie komponują się z klasycznym wnętrzem.

Nie trudno jest kupić kominek lub piec na drewno, ale są pewne rzeczy, o których warto wiedzieć przed przystąpieniem do zakupów. Kominek musi być trwały i wytrzymały na wielogodzinne działanie wysokiej temperatury. Względy estetyczne są również ważne, ale mają charakter drugorzędny, dlatego stojąc przed wyborem kominka, przede wszystkim postawmy na jakość.

Dodaj komentarz