Opłacalna profesja, czyli ile zarabia ogrodnik?

Comment

O rynku pracy

Projektowanie, zakładanie oraz pielęgnacja ogrodów, to bardzo popularna branża w ostatnim czasie. Czy każdy może otworzyć działalność ogrodniczą? Ile zarabia ogrodnik? Spróbujemy znaleźć odpowiedź na te i inne pytania.

14574464013_cb1dde10c0_hBariery wejścia na rynek

Zakładanie i pielęgnacja ogrodów nie wymagają specjalnego wykształcenia. Nie jest konieczne skończenie szkoły ogrodniczej, jednak bardzo przydatne są praktyczne umiejętności podparte książkową wiedzą. Trzeba znać się na gatunkach roślin i ich wymaganiach glebowych. Istnieje oczywiście możliwość otworzenia firmy i zatrudnienia ogrodników, jednak stworzenie renomowanej i profesjonalnej firmy wymaga tego, by umieć ocenić pracę swoich pracowników, a nieznajomość tematu jest w tym przypadku sporym utrudnieniem. Jeśli chodzi o wymagania sprzętowe, to oczywiście poza programem komputerowym służącym do tworzenia wizualizacji przestrzeni niezbędne jest zaopatrzenie się w narzędzia ogrodnicze, takie jak nożyce do przycinania, sekatory, szpadle, łopaty, glebogryzarkę, kosiarkę, czy ciągniki ogrodnicze. Na program do projektowania będziemy potrzebowali około 3 tysięcy złotych. Średni koszt narzędzi wynosi około 30 tysięcy złotych. Przyda się także niewielki samochód dostawczy, który można wziąć w leasing. Niezmiernie ważnym czynnikiem, który może zaważyć na sukcesie naszej firmy jest dobór pracowników, którzy oprócz umiejętności muszą cechować się również lojalnością, aby nie proponować swoich prywatnych usług naszym klientom.

5872053214_b73b9c7912_oIle można zarobić?

Ceny całorocznej pielęgnacji ogrodu kształtują się w zależności od czasu jaki trzeba mu poświęcić, dlatego są one bardzo zróżnicowane. Wykonanie profesjonalnego projektu ogrodu, to zarobek minimum 500 złotych. Na projekcie dużego ogrodu można zarobić nawet 2000 złotych, a na realizacji projektów zdecydowanie więcej. Sezonowa pielęgnacja ogrodów, to dodatkowy zysk. Trudno oszacować dochody firmy ogrodniczej, gdyż wszystko zależy od ilości pracowników oraz wielkości zleceń. Średnie zarobki netto dla ogrodnika prowadzącego mała  firmę wynoszą około 4000 – 5000 zł.

Popyt na tego typu usługi jest coraz większy, a rynek wciąż nie jest nasycony taką działalnością. Jeśli rośliny są Waszą pasją i będziecie wkładać w swoją pracę dużo zaangażowania, to bez trudu pozyskacie klientów. Pamiętajcie jednak o tym, że branża ogrodnicza jest działalnością sezonową, dlatego w okresie zimowym należy skupić się na projektowaniu, a latem na realizacji i pielęgnacji.

Dodaj komentarz