Pies – dlaczego warto mieć zwierzaka?

Comment

O nauce
jadzia

Schroniska dla zwierząt pękają w szwach. Warto zastanowić się czy w naszym domu nie mógłby zamieszkać, któryś z nich – na przykład pies. Tym bardziej, że jego posiadanie oznacza wiele korzyści zdrowotnych.

Pies w domu – obowiązek kontra przyjemność

Pies w domu to, co spory obowiązek. Musimy go wyprowadzić na spacer – niektóre rasy potrzebują wielogodzinnych „wycieczek” – aby utrzymać jego zdrowie, a przede wszystkim stawy w dobrej kondycji. Należy dbać o jego dietę – nie przekarmiać, ani nie wrzucać do miski byle czego, a już na pewno nie ludzkiego jedzenia. Pamiętać o szczepieniach obowiązkowych, które zapewnią mu bezpieczny rozwój oraz starość. Pies w domu to także konieczność częstszego sprzątania. Poza tym, należy pamiętać o zabezpieczeniu go przed kleszczami oraz dbać o jego wygląd – splątana sierść, zbyt długie pazury oraz kamień na zębach, to nie tylko problem estetyczny, ale również zagrożenie dla zdrowia pupila. Mimo, iż pies pochłania nieco naszego czasu, to korzyści z jego posiadania rekompensują nam te wszystkie „niedogodności”.

Skuteczna walka z depresją

dog-1212400_640_howo

Radosne usposobienie psa oraz wrodzona skłonność do zabawy to najlepszy sposób by pozbyć się depresji (howo_pixabay.com)

Pies to najlepszy naturalny antydepresant, jaki można sobie wyobrazić. Jego radosna natura, szybko nam się udziela. poza tym zachęta do zabawy i ruchu (czyt. spacer) stają się źródłem drogocennych endorfin – hormonów, które odpowiadają za kształtowanie pozytywnych emocji.

       Sprawniejszy układ krążenia

dog-454145_640_jarmoluk

Głaskanie psa – wycisza, łagodzi stany lękowe, a także reguluje pracę serca (jarmoluk_pixabay.com)

Według niektórych badań, samo przebywanie w towarzystwie psa obniża tętno , reguluje ciśnienie krwi oraz poziom cholesterolu. Głaskanie go sprzyja regulacji pracy serca.  To z kolei zmniejsza ryzyko zawałów.

       Wsparcie w rzucaniu palenia

Istnieją badania, według których wiele osób rzucających palenie to właściciele psów. Robią to, aby ich pies nie był narażony na konsekwencje biernego palenia.

      Ochrona przed otyłością

Otyłość i nadwaga – dwa największe zagrożenia współczesnych czasów. Okazuje się, że przestają one stanowić jedynie problem natury estetycznej, a zaczyna przybierać rozmiary groźnej epidemiologii. Osobom, które posiadają psa nie grożą problemy z kontrolą masy ciała, co gwarantują regularne spacery.

Jeśli zastanawiasz się nadal, czy pies to dobry pomysł, a przy tym jesteś często w domu lub masz dość samotnego biegania czy wycieczek pieszych, odpowiedź jest tylko jedna…

*zdj.główne: JanDix_pixabay.com

Dodaj komentarz