Wszystkie oblicza kofeiny czyli najlepsze rodzaje kawy

Comment

O nauce

Kawa – bez niej większość z nas nie potrafi rozpocząć swojego dnia. Smaki, sposoby przyrządzania i rodzaje kawy sprawiają, że każdy bez trudu wskaże swojego faworyta. Ale czy wiecie, która z kaw jest uznawana obecnie za najlepszą? Nie – to zapraszamy do lektury.

Jak powstaje kawa?

Zanim ten pyszny płyn trafi do naszych kubków czy filiżanek, kawa przechodzi dość skomplikowany i czasochłonny proces obróbki. Pierwszy krok to zbiór jagód, czego dokonuje się ręcznie. Stąd też niektóre rodzaje kawy osiągają niekiedy dość wysokie kwoty. Następnie wybiera się spośród nich uszkodzone lub niedojrzałe. Posłużą, jako kompost dla kolejnych sadzonek. Dobre ziarna poddawane są natomiast procesowi fermentacji. Kolejny krok to usunięcie osłonek z ziaren przy pomocy silnego strumienia wody. Następnie są one dokładnie suszone oraz po raz kolejny segregowane. Na koniec praży się je, dzięki czemu zyskują na smaku, barwie i aromacie.

Najlepsze rodzaje kawy na świecie

Na rynku znajdziemy niezliczone rodzaje kawy – sypanej, ziarnistej, smakowej. Jednakże absolutnym numerem 1 – jest włoska kawa. Wśród najbardziej docenianych zaś jej postaci pod względem smaku na plan pierwszy wysuwa się zdecydowanie trójwarstwowe latte.

Bez względu na to, jakie gatunki czy rodzaje kawy uznane zostaną za najlepsze – prawdziwy koneser, zawsze wskaże własnego faworyta. A Ty – jaką kawę wybierasz?

*zdj.główne: Christoph_pixabay.com

Dodaj komentarz