Jak zaplanować domowy budżet?

Comment

O nauce

Prowadzenie domowego budżetu wymaga kontroli nad finansami. Najważniejszym narzędziem do zarządzania swoimi pieniędzmi jest stworzenie budżetu domowego, gdyż tylko dzięki temu jesteśmy w stanie uzyskać niezależność finansową i pełną kontrolę nad wydatkami. W jaki sposób zaplanować budżet domowy?

www.pixabay.com

www.pixabay.com

Pierwszym najważniejszym krokiem jest spisywanie wszystkich, najdrobniejszych wydatków. Skrupulatnie należy spisywać każdy najdrobniejszy zakup, gdyż często okazuje się, że te wydatki, które uważamy za drobnostki zsumują się do kilkuset złotych. Następnym krokiem w prowadzeniu budżetu domowego jest klasyfikacja wydatków na poszczególne grupy np. rachunki, żywność, ubrania, rozrywka. Zapiski nie muszą być prowadzone na komputerze,  mogą być prowadzone na zwykłej kartce papieru. Ważne, żeby było to dla nas wygodne i czytelne. Kiedy mniej więcej jesteśmy w stanie oszacować ile pieniędzy wydajemy na określone rzeczy, należy rozpisać przychody i zaplanować jaką kwotę w miesiącu będziemy przeznaczać na określone cele. Pamiętać trzeba o tym, aby pozostawić kilkaset złotych na wydatki nieprzewidziane, gdyż zawsze coś nas może zaskoczyć lub zwyczajnie możemy trafić na dobrą okazję, którą szkoda będzie zaprzepaścić. Na tej podstawie będziemy mieć kontrolę nad wydatkami i pewność, że nie przekroczymy domowego budżetu. Ważne jest to, żeby trzymać się ściśle ustalonych sum. Jeżeli nie wydamy wszystkich pieniędzy z danej kategorii, to uzyskamy możliwość przesunięcia nadwyżki do innej i przeznaczenia tej sumy np. na rozrywkę lub odłożenia do oszczędności. Spisywanie wydatków ma jeszcze jedną ważną zaletę, a mianowicie pozwala zaobserwować, która kategoria jest źródłem nadmiernych wydatków. Dzięki temu czarno na białym widzimy, gdzie popełniliśmy błąd dokonując zbędnego zakupu. Prowadzenie budżetu przez dłuższy czas pozwala zaobserwować średnią wydatków z ostatnich lat i jednocześnie skalkulować przyszłe oszczędności. Łatwiej będzie wtedy określić ile czasu chcemy zbierać pieniądze i na co chcemy je przeznaczyć. Ponadto dzięki świadomości na temat comiesięcznych nadwyżek można je zainwestować i obracać nimi w taki sposób, by dodatkowo zarabiały.

www.pixabay.com

www.pixabay.com

Prowadzenie budżetu domowego jest istotne bez względu na to, czy zarabiamy 1500, czy 10000 złotych. Mądrze zaplanowany budżet pozwala nie tylko uniknąć długów, ale i zaoszczędzić dodatkowe pieniądze.

Więcej na temat budżetu domowego znajdziecie tutaj.

Dodaj komentarz