Astrologia – czy ma coś wspólnego z nauką?

Comment

O nauce

Astrologia zwana „wiedzą królewską” w czasach średniowiecza była nauką wyżej cenioną niż astronomia. Do XVIII wieku miała swoje miejsce pośród nauk na uniwersytetach. W późniejszym czasie zepchnięta została do roli pseudonauki i tak traktowana jest do dziś. Czy słusznie? Czy jest to tylko forma wróżbiarstwa, czy jednak ma coś wspólnego z nauką?

www.pixabay.com

www.pixabay.com

Czym jest horoskop?

Comiesięczne horoskopy dla każdego znaku zodiaku pojawiające się w prasie i internecie mają niewiele wspólnego z horoskopem indywidualnym sporządzanym przez profesjonalnego astrologa. Horoskopy gazetowe mogą służyć tylko i wyłącznie rozrywce, gdyż najczęściej nie są sporządzane przez osoby mające jakąkolwiek wiedzę w tym temacie, tylko przez uzdolnionych literacko laików. Nie jest możliwe, żeby wszystkim ludziom z określonego znaku zodiaku działy się w tym samym czasie podobne wydarzenia. Horoskop sporządzony na podstawie pozycji słońca w horoskopie urodzeniowym może stanowić jedynie pewną tendencję i określoną aurę, ale w żadnym wypadku nie da się na tej podstawie przewidzieć konkretnych wydarzeń. Profesjonalny horoskop sporządza się na podstawie kosmogramu, który powstaje z konkretnych bardzo szczegółowych wyliczeń i odnosi się do pozycji  wszystkich planet naszego układu słonecznego w momencie urodzenia konkretnej osoby. Cykl planet wokół słońca i ich aktualne położenie pomaga zobrazować ich działanie na konkretnego człowieka w danym momencie.

www.pixabay.com

www.pixabay.com

Czy można astrologię traktować serio?

Astrologia jest dziedziną ezoteryki przeznaczoną dla tych, którzy chcą zgłębiać wiedzę duchową. W Polsce brak jest jasno zdefiniowanych kryteriów dla astrologii, gdyż nie ma szkolnictwa w tej dziedzinie wiedzy. Trudno ją zatem jednoznacznie potraktować jako formę nauki, jednak z pewnością nie jest to wróżbiarstwo niczym nie uzasadnione. W porównaniu z kartami tarota, runami, wróżeniem z ręki, za astrologią przemawiają ściśle określone argumenty związane z namacalnym istnieniem planet i ich fizycznym oddziaływaniem nie tylko na siebie na wzajem, ale również na zjawiska zachodzące w świecie, a zatem nie da się wykluczyć ich oddziaływania także na ludzi. Profesjonalny horoskop jest narzędziem służącym do samopoznania, pokazuje mocne strony osobowości, a także te nad którymi trzeba popracować, aby osiągnąć doskonałość. Słynny amerykański astrolog Steven Arroyo uważa, że „horoskop jest mapą umysłu i obrazem karmy”. Mapa ta może okazać się bardzo pomocna w życiowej wędrówce, ale to od nas zależy, w którym kierunku pójdziemy.

Choć nie wszyscy się do tego przyznają, to co drugi Polak czyta horoskopy, a co szósty uczęszcza do wróżek. Jeśli zatem wierzymy w moc kart lub innych narzędzi służących do przepowiadania przyszłości, to dlaczego nie potraktować nieco poważniej astrologii, która ma wymierne odzwierciedlenie w rzeczywistości…

 

Dodaj komentarz