Zmienna sytuacja na rynku sprawia, że poszukiwanie pracy staje się coraz częściej domeną osób dobrze wykształconych i z dużym doświadczeniem. W jaki sposób skutecznie szukać pracy?
Uzbrój się w cierpliwość!
Zanim zaczniesz poszukiwanie pracy, uzbrój się w cierpliwość. Niestety szybkość, z jaką traci się dotychczasowe stanowisko pracy, rzadko współgra z czasem znalezienia nowego. Cierpliwość to połowa sukcesu oraz sposób na uniknięcie niepotrzebnych nerwów i stresu. Zaoszczędzoną w ten sposób energię, zainwestuj w samo poszukiwanie.
Poszukiwanie pracy – jak robić to dobrze?
Poszukiwanie pracy najlepiej przeprowadzić etapami. Pierwszy to stworzenie atrakcyjnego CV. Wpisz w nim nie tylko wykonywane dotychczas zajęcia. Nie zapomnij też o nietuzinkowych zainteresowaniach czy umiejętnościach. Krok drugi – stworzenie listy potencjalnych pracodawców. Jak ją przygotować? Na kartce wypisz to, co chciałbyś robić oraz to, co robiłeś dotychczas. W ten sposób zawęzisz pole swoich poszukiwań do miejsc najbardziej prawdopodobnych. Krok trzeci – wysyłaj CV nie tylko do firm, które aktualnie poszukują pracowników. Pamiętaj, że wiele przedsiębiorstw prowadzi także wewnętrzne rekrutacje. Może akurat trafisz na jedną z nich. Odwiedź też agencje pracy – również tymczasowej. Krok czwarty – zapisuj wszystkie miejsca, w które wysyłasz swoje zgłoszenia. Ułatwi Ci to orientację w momencie, gdy firma do Ciebie oddzwoni. Krok ostatni – mów głośno gdzie się da, że szukasz aktualnie zatrudnienia. im więcej osób będzie wiedziało o Twoim problemie, tym większe prawdopodobieństwo, że coś się dla Ciebie znajdzie.
I rzecz najważniejsza – poszukiwanie pracy może trwać długo. Najważniejsze, by nie tracić wtedy wiary w siebie i swoje możliwości. Wprost przeciwnie – należy wtedy poszerzać swój warsztat oraz pielęgnować nabyte umiejętności oraz wmawiać sobie, że istnieje firma, która na Ciebie czeka.
*zdj.główne: geralt_pixabay.com