Syndrom wypalenia zawodowego może dotknąć każdego. Są zawody, które są bardziej narażone jednak to nie reguła. Zatem jakie są przyczyny syndromu wypalenia zawodowego?
Psychologowie zgodnie twierdzą, że dużo zależy od cech charakterologicznych. To tak jak w przypadku niektórych zawodów. Są osoby, które są bardziej narażone na bezpośrednie spotkanie z 'burnout syndrome’.
Cechy, które sprzyjają wypaleniu zawodowemu to:
- niska samoocena,
- bierność,
- nadmierna ostrożność,
- zbytnia zależność.
Nawet najbardziej ciekawa praca na świecie może stać się przysłowiową „kulą u nogi” w sytuacji, kiedy pracownik nie wierzy w siebie, a przez to stara się unikać trudnych sytuacji. Dokładnie to samo dzieje się, kiedy osoby wychodzą z założenia, że nie mają wystarczająco dużego wpływu na to co się dzieje.
Interpersonalne przyczyny syndromu wypalenia zawodowego dzielimy na dwie grupy:
- Praca na płaszczyźnie pracownik – klient,
- Praca na płaszczyźnie pracownik – przełożony.
W sytuacji, kiedy pracownik ma stałą, bezpośrednią styczność z klientami, a do tego dochodzi angażowanie się emocjonalne w problemy klienta, bardzo szybko może dojść do spadku energii i syndromu burnout. Najczęściej w takich zawodach jak terapeuta, lekarz itp.
W drugim przypadku, kiedy pracownik spotyka na swojej drodze trudności związane z przełożonym, również może dojść do wypalenia zawodowego. Najczęściej mogą to być takie czynniki jak konflikty, zaburzona komunikacja lub jej brak, mobbing i bardzo ogólnie, stres.
Jakie są objawy wypalenia zawodowego? Jeżeli jesteście ciekawi, zapraszam na nowy post, już niebawem.
Źródło zdjęć: pixabay.com