Zawód męski czy damski – I

Comment

O rynku pracy

Czy istnieje podział na zawody męskie i damskie? Tak, pomimo zmieniających się trendów, typowo damskie czy męskie zawody, są nadal wszechobecne. Ten stereotypowy podział tworzy dużą przepaść na rynku pracy, pomiędzy płciami. Kobiety dostają mniejsze wynagrodzenie za wykonywanie tej samej pracy co mężczyźni. Trudniej im dostać się na stanowisko inżyniera, grafika komputerowego czy programistę. Z kolei mężczyźni mogą tylko pomarzyć o zawodzie wychowawcy w przedszkolu. Z czego to wynika?

Dla wielu osób odpowiedź może być zaskakująca. Okazuje się, że to my tworzymy ten nierówny podział. Głęboko zakorzenione stereotypy, których „uczymy się” w rodzinie, szkole czy w pracy są trudne do wyzbycia się, a tym bardziej w przysłowiowe pięć minut. Wielu z nas ma przekonanie, że nas to nie dotyczy. W końcu jesteśmy otwarci, pozytywnie nastawieni. Nie ma tu mowy o jakiś stereotypach. Bardzo często, to mylne wrażenie. Wyobraźcie sobie sytuację.

Znaleźliście idealne przedszkole dla swojego dziecka. Świetna lokalizacja, kuchnia na miejscu, bogata oferta zajęć dodatkowych i wysoko wykwalifikowana, doświadczona kadra pedagogiczna. Przedszkole marzeń, na pierwsze spotkanie lecicie jak na skrzydłach. Rzeczywistość ma jednak inne plany. Niby wszystko super ale jest jeden mały minus, który spędza wam sen z powiek… pan przedszkolanka. Staracie się uśmiechać, tłumaczycie sobie, że to przecież fajnie, rozwojowo ale, no właśnie, gdzieś w oddali pojawia się to „ale”.

c.d.n.

Źródło zdjęć: picjumbo.com

Dodaj komentarz