Zawody przyszłości – jaka profesja zapewni dobrą pracę?

Comment

O rynku pracy

Stojąc przed wyborem profesji, którą chcemy wykonywać należy się dobrze zastanowić nad tym, jaki zawód pozwoli łatwo znaleźć dobrze płatną pracę. Zmiana kierunku obranej wcześniej ścieżki kariery zawodowej nie koniecznie musi być stratą czasu pod warunkiem, że wybierzemy właściwą drogę. Sprawdźmy jakie zawody mogą okazać się dobrym wyborem na przyszłość.

www.pixabay.com

www.pixabay.com

Prognoza na 2020 rok

Według analizy przeprowadzonej przez Uniwersytet Łódzki i Instytut Pracy i Spraw Socjalnych do roku 2020 znacznie wzrośnie zapotrzebowanie na nauczycieli kształcenia zawodowego i to zarówno z dziedzin ekonomicznych, technicznych, medycznych jak i artystycznych. Zgodnie z przeprowadzoną analizą w roku 2020 liczba wykładowców zwiększy się o 40% w porównaniu z rokiem bieżącym. Na pracę nie będą mogli także narzekać matematycy, fizycy, statystycy oraz specjaliści nauk biologicznych. Według prognozy opracowanej przez naukowców z Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych, szczególnie poszukiwani będą inżynierowie elektrotechnologii (elektronicy, inżynierowie telekomunikacji, elektrycy). Wybierając kierunek studiów warto pomyśleć także o architekturze, urbanistyce oraz geodezji. Szybki rozwój technologii cyfrowych oraz teleinformatycznych sprawia, że rośnie także zapotrzebowanie na specjalistów IT (programistów, administratorów sieci komputerowych itd.) O ile zawody związane z przedmiotami ścisłymi nie są zaskoczeniem, o tyle niespodzianką w przeprowadzonej analizie jest to, że i humaniści z dziedziny psychologii, mediacji, resocjalizacji, a nawet i teologii nie powinni mieć większych problemów ze znalezieniem pracy w 2020 roku. W tych branżach według badań zatrudnienie ma wzrosnąć aż o 34 %.

www.pixabay.com

www.pixabay.com

Nietypowe zawody

Eksperci zajmujący się rynkiem pracy prognozują zawody, które w przyszłości mogą mieć rację bytu. Wśród profesji przyszłości znajduje się researcher, zajmujący się profesjonalnym poszukiwaniem informacji w internecie, archiwach i innych źródłach oraz przygotowaniem na tej podstawie analiz wykorzystywanych przez firmy z różnych branż. Innym ciekawym zawodem jest dydaktyk medialny, czyli osoba, która przenosi wiedzę zawartą w książkach na platformy internetowe oraz płyty CD,a także projektuje oprogramowanie umożliwiające e-learning. Dla lubiących aktywne życie ciekawą propozycją pracy może być animator wolnego czasu. Wbrew pozorom zorganizowanie czasu wolnego nie jest wcale taką łatwą sprawą. Animatorzy zatrudniani są przez biura podróży, oraz centra kulturowe i rozrywkowe. W branży opieki zdrowotnej zawodem przyszłości jest edukator zdrowia, którego rolą jest tworzenie i wdrażanie programów edukacyjnych związanych z profilaktyką zdrowia.

www.pixabay.com

www.pixabay.com

Jak się okazuje współczesny rynek pracy udowadnia, że najbardziej zaskakujące połączenia wiedzy i doświadczeń mogą być bardzo pożądane przez potencjalnych pracodawców. Absolwenci kierunków humanistycznych i ekonomicznych mogą rozwijać swoje kompetencje związane z nowoczesnymi technologiami i stać się równie interesujący na rynku pracy, co inżynierowie oraz specjaliści od przedmiotów ścisłych.

Dodaj komentarz