Ciekawy zawód – Dekorator wnętrz

Comment

O rynku pracy

Jak urządzić wnętrze, aby wyglądało gustownie i elegancko? W jaki sposób dobrać dodatki, aby odmienić pomieszczenie? Odpowiedzią na te pytania jest dekorator wnętrz. Sprawdźmy, czy każdy może zostać dekoratorem wnętrz i czy jest to opłacalny zawód.

the-decor-758404_1280Dekorator wnętrz, a projektant

Wiele osób stosuje błędnie zamienne nazewnictwo dekoratora i projektanta. Zarówno jeden i drugi zajmują się transformacją przestrzeni wewnętrznej, jednak projektant związany jest z projektem budowlanym od od samego początku i jego zadaniem jest stworzenie funkcjonalnej przestrzeni zgodnie z normami budowlanymi. Od projektanta wymaga się odpowiedniego wykształcenia oraz kwalifikacji. Dekorator wnętrz nie musi posiadać formalnego wykształcenia, wiedzy technicznej, ani licencji do wykonywania zawodu, gdyż jego decyzje nie wpływają na konstrukcję budynku oraz bezpieczeństwo. Dekoratorów zatrudnia się przez wzgląd na ich poczucie smaku, a nie ze względu na wiedzę techniczną, jak w przypadku architektów i projektantów. Dekoratorstwo może zatem uprawiać każdy. Projektant może być dekoratorem, ale dekorator nie jest projektantem i trzeba o tym pamiętać.

windows-880645_1280Dekorator wnętrz w praktyce

Dekorator wnętrz pracuje na zlecenie klientów, którymi mogą być nie tylko osoby prywatne, ale także przedsiębiorstwa i instytucje. Jego zadaniem jest urządzić wnętrze w taki sposób, aby było gustowne i przytulne. Do tego celu wykorzystuje meble, kolory, teksturę, oświetlenie oraz tekstylia. Bardzo często dekorator bazuje na programach dekoratorskich, aby stworzyć dla klienta wizualizację.  Praca dekoratora jest wieloetapowa. Pierwszym krokiem jest zapoznanie się z pomieszczeniem i preferencjami klienta. Następnie tworzy wstępną wizualizację, a po akceptacji klienta przystępuje do realizacji. Zarobki dekoratora uzależnione są od ilości zleceń oraz gabarytów danej powierzchni i mogą wynosić od kilkuset do kilkunastu tysięcy złotych miesięcznie. Ponadto dekorator może liczyć na wynegocjowaną prowizję od sprzedaży rekomendowanych przez siebie produktów danego producenta. Jego czas pracy jest nienormowany, który dostosowuje do klienta.

Jeśli masz dobry gust, bogatą wyobraźnię i lubisz nowinki architektoniczne, to praca dekoratora jest dla Ciebie. Nie trzeba do tego specjalnych kwalifikacji. Wystarczy jedynie znajomość obsługi programów dekoratorskich, a czasem nawet i to nie jest konieczne, jeśli znajdziesz klienta, który obdarzy Cię pełnym zaufaniem i da wolną rękę w aranżacji przestrzeni.

Źródło zdjęć: www.pixabay.com

 

 

 

Dodaj komentarz