Skuteczne metody podnoszenia kwalifikacji zawodowych

Comment

O rynku pracy

Pozycja pracownika na rynku pracy jest uzależniona przede wszystkim od doświadczenia oraz zdobytej wiedzy. Pracodawcy najchętniej poszukują osób młodych z bardzo dużą wiedzą i doświadczeniem. Trudno jednak zdobyć doświadczenie studiując na tradycyjnych uczelniach wyższych, tym bardziej, że konkurencja jest bardzo duża. W jaki sposób szybko i skutecznie podnieść kwalifikacje, by dostosować się do wymagań rynku? Jak rozwijać kwalifikacje zawodowe w sposób nowoczesny i efektywny? Poniżej przedstawiam kilka szybkich sposobów na uzyskanie lepszej pozycji w procesie rekrutacji.

E – learning

Platformy e-learningowe umożliwiają naukę bez wychodzenia z domu. Ta metoda nauki przeznaczona jest nie tylko dla kompletnych amatorów w danej dziedzinie, ale również dla profesjonalistów. Uczyć można się w ten sposób praktycznie wszystkiego, od języków obcych, po obsługę sprzętów, maszyn oraz programów komputerowych. Co więcej, ten sposób nauki nie wymaga dużych nakładów finansowych, gdyż w internecie można znaleźć instytucje, za pośrednictwem których można przystąpić do kursów i szkoleń zupełnie za darmo.

Kursy i szkolenia

Nauka on-line wymaga bardzo dużo samodyscypliny. Dla osób nieprzekonanych do tej formy nauki, polecam szkoły kształcenia ustawicznego, w których w niedługim czasie można ukończyć kurs zakończony egzaminem i poświadczony odpowiednim certyfikatem. Nie ma możliwości, jak w przypadku e-learningu wzięcia udziału w szkoleniu bez wychodzenia z domu, jednak dyplom można uzyskać w bardzo szybkim tempie, gdyż kursy zazwyczaj prowadzone są bardzo intensywnie.

Wakacyjne kursy językowe

Jeśli nie macie czasu na tradycyjną naukę języka obcego, to proponuję zapisać się w okresie letnim na przyspieszony kurs wakacyjny. Nauka języka odbywa się wtedy bardzo intensywnie po kilka godzin dzienne, nawet 5 dni w tygodniu. Szkoły językowe zazwyczaj oferują kursy miesięczne oraz trzymiesięczne. Szczególnie warto skorzystać z usług tej szkoły, która oferuje zajęcia z native speakerem, czyli rodzimym użytkownikiem danego języka.

Wolontariat, działalność dodatkowa

Jeśli chcecie, aby Wasze CV wyróżniało się na tle konkurencji, warto zadbać o to, aby w pozycji „działalność dodatkowa” znalazło się interesujące zajęcie. Może to być forma wolontariatu, czy też udziału w organizacjach i stowarzyszeniach. Dla potencjalnego pracodawcy jest to istotna informacja na temat Waszych zainteresowań, a ponadto pozwala mniemać, że skoro pracownik zaangażowany jest w nieodpłatną działalność, to tym bardziej zaangażuje się w pracę zarobkową wykonywaną na rzecz firmy.

Praca dorywcza

Wszelkie prace chałupnicze i dorywcze, nawet te kiepsko płatne rozwijają warsztat i podnoszą umiejętności. Warto podejmować różne wyzwania, niekoniecznie związane z branżą, gdyż nigdy nie wiadomo, jaka umiejętność okaże się przydatna w przyszłości. Jeśli zatem jesteście w trakcie szukania wymarzonej pracy, to może warto nie siedzieć bezczynnie, tylko zastanowić się nad tymczasowym podjęciem jakiegokolwiek zajęcia, do czasu nie znalezienia stanowiska zgodnego z oczekiwaniami.

Rynek pracy jest wymagający i aby mu sprostać trzeba się bez przerwy rozwijać. Kluczem do sukcesu są chęci do zdobywania nowych doświadczeń i wiedzy. Przewaga na tle innych kandydatów może dotyczyć wiedzy, doświadczenia, interesującej działalności dodatkowej lub ciekawej pasji. Wszelkie działania jakie podejmujemy można wykorzystać na swoją korzyść, nawet jeśli z pozoru są to zajęcia zupełnie nie związane z pracą zawodową.

Źródło zdjęć: www.foter.com

Dodaj komentarz